Mieszkańcy mają prawo nie tylko do udziału w sesjach rady gminy

Rada gminy musi udostępniać nagrania i protokoły z sesji oraz posiedzeń jej komisji. W statucie gminy nie można zastrzec, że za korzystanie z takich dokumentów należy się opłata.

Publikacja: 12.05.2015 06:45

Mieszkańcy mają prawo nie tylko do udziału w sesjach rady gminy

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Tryb udzielania informacji o działalności organów władzy publicznej określa ustawa o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.i.p.). Zgodnie z nią – informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych, a od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego. Prawo to obejmuje m.in. uprawnienia dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Organy te są zobowiązane zapewnić lokalowe lub techniczne środki umożliwiające wykonywanie wskazanego wyżej uprawnienia (art. 18 ust. 3 u.i.p.). W miarę potrzeby zapewnia się transmisję audiowizualną lub teleinformatyczną z ich posiedzeń. Wskazane wyżej organy sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady (art. 19 u.i.p.).

Pozostało 92% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
Spadki i darowizny
Czym jest niegodność dziedziczenia? Pięć powodów, dla których można kogoś pozbawić spadku
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Konsumenci
Po raz pierwszy sąd "usunął" WIBOR z umowy kredytu hipotecznego