Reklama
Rozwiń
Reklama

Urzędnicy: co zmienia się w ustawie o służbie cywilnej

Można będzie kierować urzędem, nie mając doświadczenia zawodowego. Znosi się obowiązkowe konkursy przy obsadzaniu wyższych stanowisk w służbie cywilnej. A o tym, kto zostanie powołany, zadecydują dyrektorzy generalni lub kierownicy poszczególnych urzędów.

Aktualizacja: 12.01.2016 10:48 Publikacja: 12.01.2016 06:30

Po zmianie przepisów konkursy na wszystkie wyższe stanowiska w sc nie będą musiały już być przeprowa

Po zmianie przepisów konkursy na wszystkie wyższe stanowiska w sc nie będą musiały już być przeprowadzane. To, kto je obejmie, będzie zależeć tylko od arbitralnej decyzji wskazanych w ustawie organów

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz Bogacz Andrzej

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o służbie cywilnej z 30 grudnia 2015 r. (>patrz podstawa prawna) jest wyodrębnienie spośród członków korpusu sc osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie jako odrębnej kategorii zatrudnionych.

Dotychczas, zgodnie z art. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc) w skład korpusu sc wchodzili pracownicy tej służby, czyli osoby zatrudnione w niej na podstawie umów o pracę, oraz urzędnicy sc, czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania. Osoby zajmujące wyższe stanowiska mieściły się w jednej z tych dwóch kategorii.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Promocja Świąteczna!

Wybierz roczną subskrypcję RP.PL i ciesz się dostępem do The New York Times!

Pierwszy rok 179 zł, potem 390 zł pobierane automatycznie co roku.

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Prawo karne
Nieoficjalnie: Polski ambasador we Francji i znany polityk PiS zatrzymani przez CBA
Konsumenci
Co czeka frankowiczów w 2026 r.?
W sądzie i w urzędzie
Rząd zdecydował: będzie nowa usługa w aplikacji mObywatel
Prawo drogowe
Do więzienia za brawurową jazdę. Prezydent podpisał ustawę, ale ma wątpliwości
Zmiany w przepisach podatkowych
Co nowego w podatkach w 2026 r.? Szykuje się przewrót w księgowości
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama