[b]Tak wynika z opublikowanych niedawno interpretacji Urzędu Zamówień Publicznych.[/b]
Zgodnie z nimi zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie potwierdzają spełnienia warunków, nie przesądzają również o wykluczeniu z przetargu. W związku z tym [b]zamawiający nie ma prawa ich żądać od osób fizycznych będących przedsiębiorcami[/b].
Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=336579](DzU z 2009 r., nr 226, poz. 1817)[/link], pozwala żądać odpisu z właściwego rejestru, który ma potwierdzać, że wobec wykonawcy nie otwarto likwidacji lub nie ogłoszono upadłości. Prawnicy UZP w swej interpretacji zwracają jednak uwagę, że nie chodzi tu o ewidencję działalności gospodarczej, gdyż w niej takich informacji nie ma. Dlatego też indywidualni przedsiębiorcy (osoby fizyczne) poprzestają na złożeniu stosownego oświadczenia.
[srodtytul]Doświadczenie nie tylko własne[/srodtytul]
Zgodnie z nowymi przepisami (patrz ramka niżej) wykonawcy nie muszą samodzielnie spełniać wszystkich warunków – mogą polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów. Mówiąc wprost: firma, która nie położyła nawet kilometra jezdni, może z powodzeniem startować w przetargu na budowę drogi. Wystarczy, że przedstawi zaświadczenie firmy, która ma już doświadczenie w tego typu pracach potwierdzające użyczenie potencjału.