Gminy, powiaty i samorządy województw mogą ustanawiać uchwałą rady (sejmiku) własne herby, flagi, emblematy, insygnia oraz inne symbole (np. pieczęć z herbem albo godłem herbowym, łańcuchy z herbem dla burmistrza lub prezydenta, laskę dla przewodniczącego rady, sztandar, symboliczne klucze do bram miasta).
[srodtytul]Pod kontrolą[/srodtytul]
Wzory tych symboli muszą być zgodne z zasadami heraldyki (nauka o herbach), weksylologii (nauka o chorągwiach i flagach) oraz z miejscową tradycją historyczną. Wymagają zaopiniowania pod tym względem przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wynika to z art. 3[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75771] ustawy z 31 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (DzU nr 31, poz. 130 ze zm.)[/link]. [b]Opinię trzeba uzyskać przed podjęciem uchwały ustanawiającej symbol. Jeżeli samorząd przed uchwaleniem np. herbu nie zwrócił się o opinię, to znaczy, że uchwała narusza prawo i może być uchylona przez wojewodę.[/b]
Przepisy stwierdzają jednoznacznie, że opinię musi wydać minister (któremu pomaga w tych sprawach wyspecjalizowany organ opiniodawczo-doradczy w postaci Komisji Heraldycznej), a nie żaden inny podmiot wybrany przez samorząd (np. towarzystwo heraldyczne).
Z ustawy jednoznacznie wynika, że samorządy nie mogą dowolnie określać wzoru herbu czy flagi. Przy ich ustanawianiu powinny przestrzegać wskazanych w niej reguł. Opinia ministra weryfikuje, czy tak się dzieje.Wspomniany art. 3 ustawy nie mówi o obowiązku uzyskania pozytywnej opinii. W jego świetle obowiązkowe jest wystąpienie o nią i jej uzyskanie. Jednak sądy zasadniczo interpretują go tak, że tylko pozytywna opinia ministra wydana na podstawie kompetentnego stanowiska Komisji Heraldycznej daje podstawę radzie do podjęcia uchwały o ustanowieniu herbu, flagi lub innego symbolu.