Obowiązująca od 2007 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185689]ustawa o zarządzaniu kryzysowym[/link] porządkuje rolę i zadania władz gmin i powiatów w ogólnokrajowym systemie przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców (np. katastrofy naturalne, awarie przemysłowe, wypadki, ataki terrorystyczne).
Na szczeblu samorządu za zarządzanie kryzysowe odpowiadają: w powiecie – starosta, w gminie – wójt, a w mieście – burmistrz lub prezydent. Do pomocy mają komórki organizacyjne w starostwie i urzędzie gminnym (miejskim) – wydziały zarządzania kryzysowego oraz powiatowe i gminne zespoły zarządzania kryzysowego.
[srodtytul]Wydziały, zespoły, centra[/srodtytul]
Zadaniem wydziałów zarządzania kryzysowego jest ogólne kierowanie działaniami służb i instytucji odpowiedzialnych w tej dziedzinie na obszarze jednostki samorządu terytorialnego. Opracowują plany reagowania kryzysowego, powiatowe i gminne.
Za przygotowanie planu w powiecie odpowiada starosta, w gminie – jej szef. Starosta przedstawia plan do zatwierdzenia wojewodzie i wykonuje jego zalecenia. Plany gminne zatwierdza starosta, który ma prawo organom wykonawczym gmin wydawać zalecenia co do zawartości planu.