Obowiązująca od 24 października 2008 r. nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadziła między innymi zmiany dotyczące umów. Skreślony został dotychczasowy zapis w art. 140 ust. 2 ustawy.
Zgodnie z nim w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest zmiana sposobu spełniania świadczenia przed zawarciem umowy na skutek okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili wyboru najkorzystniejszej oferty lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego, a wykonawca wyrazi na nie zgodę, jednakże zmiana sposobu spełniania świadczenia nie może dotyczyć zobowiązania zawartego w ofercie, które było oceniane w toku postępowania.
Zmienił się także zapis w art. 144 ust. 1 pzp dopuszczający możliwość zmiany postanowień zawartej umowy wyłącznie pod warunkiem, że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego.
[srodtytul]Przepisy przejściowe[/srodtytul]
Nowelizacja wprowadziła także przepisy przejściowe odnoszące się do postępowań wszczętych przed wejściem nowelizacji w życie. Pierwotna treść art. 4 noweli zakładała, aby dotychczasowe przepisy stosować w stosunku do: postępowań o udzielenie zamówienia i konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz do protestów, odwołań i skarg, które ich dotyczą.