[b]Tak[/b] Obowiązująca od 24 października nowelizacja prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) wprowadziła dodatkową przesłankę do zatrzymania wadium. Zamawiający ma do tego prawo, jeśli wykonawca nie uzupełni na wezwanie dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw, chyba że ten udowodni, iż wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie. Stanowi tak art. 46 ust. 4a pzp, przy czym nie jest to przywilej zamawiającego, tylko jego obowiązek ustawowy.

Gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa musi obejmować wszystkie sytuacje wskazane w ustawie, kiedy kwota wadium zostanie wypłacona na rzecz organizatora przetargu. Skoro więc przepisy mówią o zatrzymaniu wadium w razie nieuzupełnienia dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw, to przesłanka ta musi się znaleźć w treści gwarancji. Inaczej zamawiający nie mógłby wykonać tego, do czego zobowiązuje go prawo zamówień publicznych, czyli zatrzymać wadium.

Banki i ubezpieczyciele wystawiają gwarancje według gotowych wzorów, dlatego warto zwrócić im uwagę, że przepisy dodały nowy element.

Leży to w interesie samego przedsiębiorcy, gdyż brak wspomnianej przesłanki w treści dokumentów wadialnych będzie oznaczał konieczność odrzucenia oferty.