Dotacje unijne na rozwój usług społecznych i socjalnych

O unijne dotacje, z puli mazowieckich pieniędzy, mogą ubiegać się m.in. jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz świadczące usługi na rzecz rodzin, zatrudnienia społecznego, a także organizacje pozarządowe, działające w sferze pomocy i integracji społecznej.

Aktualizacja: 26.11.2016 10:15 Publikacja: 26.11.2016 10:12

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła konkurs o dofinansowanie projektów wpisujących się w cele działania 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych". Nabór aplikacji wystartuje 21 grudnia b.r. i będzie prowadzony do 27 stycznia przyszłego roku.

Z wnioskami o dofinansowanie mogą występować instytucje pomocy i aktywnej integracji, takie jak:

- jednostki organizacyjne pomocy społecznej określone w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej określone w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,

- jednostki zatrudnienia socjalnego, organizacje pozarządowe, działające w sferze pomocy i integracji społecznej,

- zakłady aktywności zawodowej, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie,

- warsztaty terapii zajęciowej,

- inne podmioty prowadzące działalność w sferze pomocy i integracji społecznej (których głównym celem nie jest prowadzenie działalności gospodarczej).

Zgodnie z celami działania 9.2.1 wyżej wymienione podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie programów deinstytucjonalizacji usług społecznych. W szczególności chodzi o wsparcie osób będących w opiece instytucjonalnej w celu przejścia tych osób do opieki realizowanej w ramach usług świadczonych w lokalnej społeczności, o ile przyczyni się to do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych w postaci usług świadczonych w lokalnej społeczności. Drugi rodzaj programu to rozszerzenie oferty placówek opiekuńczo-pobytowych o prowadzenie usług świadczonych w lokalnej społeczności, o ile przyczyni się to do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług społecznych, w postaci:

- usług asystenckich – tj. usług świadczonych przez asystentów na rzecz osób z niepełnosprawnościami lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami umożliwiających stałe lub okresowe wsparcie tych osób i rodzin w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do ich aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego,

- usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w tym usług krótkookresowego całodobowego i dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych, których celem jest zapewnienie opieki dla osób niesamodzielnych w zastępstwie za opiekunów faktycznych,

- usług świadczonych w mieszkaniach wspomaganych.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 93 proc., z czego 80 proc. Może zostać sfinansowane ze środków europejskich. Ogółem na dofinansowanie przedsięwzięć, które okażą się najlepsze w świetle kryteriów formalnych i merytorycznych obowiązujących dla tego działania, zarezerwowano ponad 15 mln zł.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, wzory dokumentów oraz kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie www.funduszedlamazowsze.eu.

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń