Czy w trakcie choroby dyrektor przestanie pełnić funkcję
- Dyrektor departamentu w jednym z urzędów już drugi miesiąc przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym czasie pracodawca może odwołać go ze stanowiska? A jeśli tak to jak liczyć w takim przypadku okres wypowiedzenia?
Tak. Usprawiedliwiona nieobecność pracy nie stanowi przeszkody do odwołania pracownika z wyższego stanowiska w służbie cywilnej. Pracodawca może zatem odwołać pracownika ze stanowiska w każdym czasie, także w czasie jego choroby. Jeżeli jednak odwołanie nastąpiło w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bieg wypowiedzenia rozpoczyna się po upływie tego okresu. W sytuacji natomiast, gdy usprawiedliwiona nieobecność trwa dłużej niż okres przewidziany w art. 53 § 1 i 2 Kodeksu pracy, organ, który powołał pracownika, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Co do liczenia okresu wypowiedzenia moim zdaniem przyjąć należy, że mają tu zastosowanie ogólne przepisy dotyczące tej kwestii. Wprawdzie zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 lipca 1981 r. (I PZP 18/81,OSNCP 1982 nr 1, poz. 4), przepisy art. 36 § 2 i § 3 kp ( obecnie art. 30 § 21 kp – red.) nie mają zastosowania do pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, którego odwołano ze skutkiem wypowiedzenia umowy o pracę w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uznanie, bowiem, że okres wypowiedzenia kończy się w sobotę lub ostatniego dnia miesiąca, prowadziłoby – zdaniem SN – do przyjęcia różnych okresów wypowiedzenia, uzależnionych od długości trwania usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pogląd ten jednak (jak podnosi się w piśmiennictwie) uznać należy już za nieaktualny. Celem „przeniesienia" treści art. 36 § 2 i 3 kp do art. 30 § 21 kp było, bowiem ujednolicenie zasad liczenia okresów wypowiedzenia w odniesieniu do wszystkich przypadków rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia. Skoro przepisy dotyczące odwołania stanowią, że jest ono „równoznaczne" z wypowiedzeniem umowy o pracę, to trzeba przyjąć, że mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące zakończenia okresu wypowiedzenia (por. Kodeks pracy komentarz pod red. prof. dr hab. A. Sobczyka Warszawa 2017 r.). Zgodnie z nimi okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art.30 § 21 kp).
podstawa prawna: Art.30, art.70, art. 72 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)
Czy możliwa jest dyscyplinarka na wypowiedzeniu
- Pracownik został odwołany z wyższego stanowiska w służbie cywilnej i w okresie wypowiedzenia na jego wniosek pracodawca powierzył mu wykonywanie innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe. Strony ustaliły, że później pracownik ten zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Pracodawca dowiedział się jednak o ciężkim naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych. Czy w związku z tym może zwolnić go z pracy dyscyplinarnie?