Reklama

Europejska sieć sądów najwyższych zaprasza Gersdorf do Karlsruhe

W Polsce trwa spór o status Małgorzaty Gersdorf. Tymczasem sieć szefów sądów najwyższych Unii Europejskiej zaprosiła ją na swoje obrady do Karlsruhe. To już drugi taki gest.

Publikacja: 26.09.2018 19:16

Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorf

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

„Z ramienia polskiego Sądu Najwyższego w konferencji oprócz prezesa Dariusza Zawistowskiego, na specjalne zaproszenie sieci, udział weźmie pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf" – poinformował w wydanym w środę komunikacie niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości BGH, który jest gospodarzem obrad. BGH jest najwyższym niemieckim sądem w sprawach karnych i cywilnych.

Czytaj także: Gersdorf i Rączka pozywają Piotrowicza. Chcą 50 tys. zł na Wioski Dziecięce

W rozpoczynającym się w czwartek spotkaniu uczestniczyć mają przedstawiciele 31 krajów. Tematem obrad będą relacje między trybunałami konstytucyjnymi i sądami najwyższymi oraz sytuacja wymiaru sprawiedliwości w krajach UE – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Federalnego Trybunału. Gościem tegorocznego spotkania sieci przewodniczących sądów najwyższych jest prezes niemieckigo BGH Bettina Limperg.

Gersdorf była w Karlsruhe 20.07.2018. W siedzibie BGH wygłosiła wykład „Państwo prawa w Polsce – zaprzepaszczone szanse?". Powiedziała wówczas, że działania polskich władz naruszają obowiązującą Konstytucję RP, której jako prezes SN przysięgała strzec.

Limperg zapowiadała, że będąc w kontakcie z prezesami sądów najwyższych krajów UE będzie z uwagą śledziła rozwój wydarzeń w Polsce. „Wychodzę z założenia, że Małgorzeta Gersdorf została zwolniona z urzędu niezgodnie z prawem" – oceniła. Gośćmi honorowymi trzydniowego spotkania będą między innymi prezes TSUE Koen Lenaerts i prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondi. Siec prezesów sądów najwyższych istnieje od 2004 roku.

Reklama
Reklama
Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Nieruchomości
Mała zmiana prawa, która mocno uderzy w patodeweloperkę
Zawody prawnicze
Reforma już rozgrzewa prokuratorów, choć do jej wdrożenia daleka droga
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama