fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gersdorf i Rączka pozywają Piotrowicza. Chcą 50 tys. zł na Wioski Dziecięce

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Sędziowie Sądu Najwyższego - Małgorzata Gersdorf i Krzysztof Rączka - złożyli dziś pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie przeciwko posłowi PiS Stanisławowi Piotrowiczowi, członkowi KRS. Domagają się przeprosin w różnych mediach i 50 tys. zł na cele społeczne.

– Idę do sądu. Będę sądzić się z posłem Piotrowiczem – zapowiedziała pod koniec sierpnia prof. Małgorzata Gersdorf. Poszło o słowa posła Prawa i Sprawiedliwości, że osoby, które blokowały wejście do Krajowej Rady Sądownictwa, bronią sędziów, „którzy są zwykłymi złodziejami".

- Jestem absolutnie oburzona tymi słowami, które były „naruszeniem dóbr osobistych i godności zawodowej" - oświadczyła wówczas Gersdorf.

Kilka dni później sędzia SN Krzysztof Rączka poinformował, iż wystąpi na drogę sądową przeciwko posłowi Prawa i Sprawiedliwości, Stanisławowi Piotrowiczowi. - Stwierdzenie te nie znajduje żadnego uzasadnienia w faktach i godzi w moje dobre imię jako Sędziego SN, jak również godność wszystkich Sędziów zasiadających w najwyższym organie władzy sądowniczej Rzeczypospolitej Polskiej - napisał w oświadczeniu Rączka.

Dziś pozew został złożony w imieniu obojga sędziów SN adwokat Michał Wawrykiewicz z Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS (który wspiera wystąpienie sędziów) i inicjatywy Wolne Sądy. Pierwszy termin ma szansę się odbyć za kilka miesięcy. Najpierw pozwany otrzyma pozew i będzie mógł przedstawić do niego replikę. Termin rozpoczęcia procesu zależy też od tego czy Piotrowicz będzie zasłaniał się immunitetem. Autorzy pozwu maja nadzieję, że tego nie zrobi bowiem immunitet chroni po pierwsze posła, a słowa jakie wypowiedział pozwany padły podczas posiedzenia KRS, którego jest członkiem. Po drugie immunitet chroni przed odpowiedzialnością karną a sędziowie wytoczyli mu proces cywilny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA