Z tych pięciorga kandydatów prezydent Andrzej Duda wybierze I Prezesa SN.

Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów otrzymał Włodzimierz Wróbel - zyskał poparcie 50 sędziów.

Małgorzata Manowska uzyskała 25 głosów, Tomasz Demendecki - 14 głosów, Leszek Bosek - 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka 2 głosy.

Zgromadzenie ogólne pod przewodnictwem pełniącego obowiązki I Prezesa SN Aleksandra Stępkowskiego zdołało wyłonić pięcioro kandydatów. Nie udało się to, gdy tę funkcje pełnił sędzia Kamil Zaradkiewicz, który, w obliczu niemożności uzyskania konsensusu, podał się do dymisji.

Mimo to były rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, po zakończeniu obrad skrytykował metody prowadzenia ich tak przez Zaradkiewicza, jak i Stępkowskiego, zarzucając im niepoddawanie pod głosowanie uchwał członków zgromadzenia i uchybienia oraz naruszenia prawa podczas prowadzenia obrad.

Sędzia Laskowski poinformował, że w związku z tym obrady, podczas których wyłoniono kandydatów, nie zakończyły się uchwałą zgromadzenia.

Wśród pięciu kandydatów tylko sędzia Wróbel jest ze starego nadania, a pozostali są zarekomendowali przez nową KRS i wiele wskazuje, że spośród nich prezydent mianuje I prezesa.

Ponieważ prezydent nieraz apelował o zakończeniu sporu w SN, nominacji można spodziewać się szybko. 

Przewodniczący Zgromadzenia SN, sędzia Aleksander Stępkowski zapowiedział szybkie przekazanie listy kandydatów prezydentowi.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM