Zgodnie z zarządzeniem pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej do tego dnia odwołane zostają wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne w Sądzie Najwyższym, z wyjątkiem spraw pilnych, o czym decydować będą indywidualnie prezesi poszczególnych izb SN.

Już wcześniej z tych samych powodów oraz w oczekiwaniu na kolejny wyrok TSUE w sprawach frankowych (29 kwietnia) zostało przesunięte na 11 maja posiedzenie całej Izby Cywilnej SN, która ma odpowiedzieć na sześć zasadniczych pytań dotyczących rozstrzygania spraw frankowych. Z kolei prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski przesunął z 15 kwietnia na 7 maja posiedzenie siedmioosobowego składu tej izby przewidziane na rozstrzygnięcie pytań rzecznika finansowego dotyczących też spraw frankowych.

Czytaj także:

Lockdown w Sądzie Najwyższym przesunięty o kolejny tydzień

W praktyce najwięcej posiedzeń w czasie tych ograniczeń odbywa się w Izbie Karnej (natura spraw), ale też w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej, której sędziowie w większości (jako profesorowie) zostali zaszczepieni na koronawirusa.

Tymczasem w piątek weszła w życie większa część noweli ustawy o Sądzie Najwyższym (z 30 marca 2021 r., DzU, poz. 611) autorstwa prezydenta, która ma zapobiec ewentualnym zakłóceniom w wyborze prezesów poszczególnych izb SN, których jest pięciu. W praktyce chodzi o zbliżające się wybory następców dwóch prezesów: Izby Cywilnej SN Dariusza Zawistowskiego oraz Józefa Iwulskiego z Izby Pracy, których kadencje mijają z końcem sierpnia. Konkretnie chodzi o obawę o kworum 2/3 sędziów danej izby podczas wyboru trzech kandydatów, z których prezydent mianuje prezesa. Według nowego przepisu w takiej sytuacji przy następnych podejściach wystarczy połowa sędziów, a nawet 1/3.

Nowela ta przedłużyła też o trzy lata prawo wnoszenia skarg nadzwyczajnych od wyroków zapadłych po 1997 r., które można było składać do 3 kwietnia 2021 r. Ta regulacja weszła w życie już dwa tygodnie temu. Podania o złożenie takiej skargi od starego wyroku można składać tylko do prokuratora generalnego lub RPO i to oni decydują, czy sprawa nadaje się do tej nadzwyczajnej procedury. Skargi rozpatruje nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.