W podjętej właśnie uchwale przekonuje, że będzie zmuszone podjąć odpowiedni protest, by skłonić pozostałe władze do przestrzegania konstytucji.

W czym rzecz?

Chodzi o art. 178 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C97B6E85F3489B036A770F10AB808276?id=77990]konstytucji[/link], który nakazuje zapewnić sędziom wynagrodzenia odpowiadające godności urzędu. Zdaniem stowarzyszenia dla polityków od lat jakby nie istniał.

Sędziowie przyznają, że wprawdzie w budżecie na 2009 r. zaplanowano dla nich zmiany płacowe, ale – choć poprawiały ich sytuację materialną – to i tak nie wypełniły normy konstytucyjnej.

W podjętej właśnie uchwale sędziowie przypominają, że sami posłowie, uchwalając zmiany w marcu 2009 r., przyznali, że nie jest to wypełnienie art. 178 konstytucji.

– Mimo to sędziowie uznali, że to krok we właściwym kierunku. Odstąpili od protestów w nadziei, że na tejże ustawie się nie skończy i stopniowo stan zgodny z konstytucją zostanie osiągnięty – podkreślają w uchwale.

[b]Dziś mówią wprost, że ich nadzieje się nie spełniły, a minister sprawiedliwości, choć obiecywał zmianę mnożników określających wynagrodzenia sędziów, słowa nie dotrzymał.[/b]

– W kwietniu i maju 2010 r. poprosiliśmy o konkretne projekty i plany zmian, ale usłyszeliśmy, że rząd kategorycznie odmawia podjęcia jakichkolwiek prac w tym kierunku – twierdzą sędziowie.

I przyznają, że jedynie protesty – nie tylko zresztą w ich wykonaniu – są skuteczną metodą uzyskiwania tego, co zapewniać powinna konstytucja.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/06/29/sedziowie-zapowiadaja-protest-w-sprawie-pensji/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]