Na ostatnim posiedzeniu Rady Administracyjnej MEDEL przyjęło stanowisko na temat przygotowanego przez polskie ministerstwo sprawiedliwości projektu zmian prawa o ustroju sądów powszechnych. Propozycje ministra zmierzają do rozszerzenia jego uprawnień nadzorczych - mają mu nadać prawo do żądania (poprzez prezesa właściwego sądu apelacyjnego) informacji o każdej toczącej się w sądzie sprawie, a nawet akt tej sprawy.
W opinii MEDEL budzi to poważne obawy o niezawisłość sądów.
- MEDEL co do zasady popiera nowe przepisy i zmiany, dzięki którym funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości może ulec poprawie, jednak takie zmiany muszą mieścić się w międzynarodowych standardach, które stworzone są w celu ochrony niezależnego sądownictwa - napisali przedstawiciele MEDEL.
Ich zdaniem przyznanie ministrowi sprawiedliwości prawa do żądania informacji o toczących się sprawach jest zagadnieniem bardzo wrażliwym, bo sama ewentualność, że minister sprawiedliwości może być zainteresowany szczególną sprawą sądową, może mieć wpływ na sędziego orzekającego w tej sprawie.
- W tej sytuacji należy uznać za zachwianie równowagi władz uprawnienie ministra sprawiedliwości do uzyskania informacji oraz dokumentów, nawet gdyby mógł to czynić tylko w "uzasadnionych przypadkach" - czytamy w deklaracji przyjętej przez MEDEL.