Prezydent podpisał ustawę o delegowaniu sędziów

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę, która ma zapewnić transparentność procedur delegowania sędziów do orzekania w innych sądach oraz określa formy odwołania z delegowania orzeczniczego.

Publikacja: 16.04.2025 21:03

Prezydent Andrzej Duda składa podpis

Prezydent Andrzej Duda składa podpis

Foto: PAP/Rafał Guz

dgk

Chodzi o uchwaloną 6 marca 2025 r. nowelizację ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych. Nowelizacja określa przesłanki delegowania przez Ministra Sprawiedliwości sędziego sądu powszechnego i sędziego sądu wojskowego do pełnienia obowiązków w innym sądzie – wyższym, równorzędnym albo niższym, i bez względu na rodzaj spraw rozpatrywanych w tym sądzie. 

Delegowanie sędziów według nowych reguł

Jak czytamy na stronie Prezydenta RP, delegowanie do innego sądu będzie możliwe w przypadku uzasadnionych potrzeb tego sądu.  Minister będzie musiał przeanalizować stopień opanowania wpływu spraw i obciążenie pracą sędziów i asesorów danego sądu  w relacji do wartości tych parametrów w innych sądach. Uwzględni przy tym liczbę obsadzonych stanowisk sędziowskich i asesorskich, długotrwałe nieobecności sędziów i asesorów sądowych oraz planowane zwolnienia stanowisk sędziowskich.

Czytaj więcej

Sejm przyjął zmiany w delegowaniu sędziów. Nie wszyscy będą zadowoleni

Przy delegowaniu sędziego minister będzie uwzględniać okres pełnienia służby sędziowskiej,  doświadczenie w rozpoznawaniu spraw z określonego zakresu, sprawność postępowania w prowadzonych sprawach oraz ocenę wpływu delegowania na pracę sądu, w którym sędzia ma miejsce służbowe.

Każde delegowanie będzie ogłaszane w Biuletynie Informacji Publicznej, podobnie jak odwołanie z delegacji, a także  ustąpienie z delegowania. Minister poda w BIP przesłanki, które przesądziły o delegowaniu albo odwołaniu. Dodatkowo każdą decyzję o odwołaniu z  delegowania orzeczniczego minister będzie musiał uzasadnić.

Dodatki dla delegowanych sędziów tylko na rok

Osobno uregulowana została kwestia dodatków przysługujących z tytułu delegowania orzeczniczego.  Delegowani sędziowie sądów powszechnych i wojskowych będą mieli prawo do dodatku w wysokości 12,5 % podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego przez pierwszych 6 miesięcy delegowania, a po upływie tego okresu – w wysokości o 7,5 % wyższej (czyli 20%). Z dniem wejścia w życie ustawy uprawnienie do tak określonego uzyskają również sędziowie delegowani przed tym dniem, a okres ich delegowania mający wpływ na wysokość dodatku będzie liczony z uwzględnieniem okresu delegowania przed dniem wejścia w życie ustawy. Rozwiązania dotyczące dodatków z tytułu delegowania mają jednak charakter epizodyczny - przepisy te utracą moc po upływie 24 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

W ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych uchylony zostanie przepis, który stanowił podstawę wypłacania specjalnego świadczenia – dodatku funkcyjnego wizytatora sądu okręgowego w wysokości od 0,25 do 0,5 podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego, ale tylko sędziom delegowanym do sądów równorzędnych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Zgodnie z przepisem przejściowym delegowanie sędziów do pełnienia obowiązków orzeczniczych w innych sądach dokonane przed wejściem w życie ustawy, pozostają w mocy.

Chodzi o uchwaloną 6 marca 2025 r. nowelizację ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych. Nowelizacja określa przesłanki delegowania przez Ministra Sprawiedliwości sędziego sądu powszechnego i sędziego sądu wojskowego do pełnienia obowiązków w innym sądzie – wyższym, równorzędnym albo niższym, i bez względu na rodzaj spraw rozpatrywanych w tym sądzie. 

Pozostało jeszcze 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne