Zrobił test sędziemu - byłemu członkowi PiS. Teraz ma problemy

Zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik ściga sędziego Sławomira Bagińskiego za podważenie powołania sędziego Tomasza Kosakowskiego. W przeszłości Kosakowski był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, w 2019 roku wpłacił 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy tej partii.

Publikacja: 30.03.2023 12:46

Zrobił test sędziemu - byłemu członkowi PiS. Teraz ma problemy

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

W lipcu ubiegłego roku sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Tomasz Kosakowski został powołany przez ministra sprawiedliwości na wiceprezesa tego sądu.

Zanim trafił do Sądu Okręgowego, nigdy nie orzekał w żadnym sądzie. Był natomiast adwokatem, prokuratorem oraz, przez 12 lat, członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Portal oko.press ustalił, że Kosakowski należał do PiS w latach 2007 - 2019. Legitymację partyjną zdał dopiero, gdy dostał nominację od nowej KRS do olsztyńskiego sądu. Choć nigdy nie był sędzią, starał się od razu o awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie, z pominięciem szczebla sądu rejonowego. I taki awans dostał. W trakcie starań o powołanie na sędziego wpłacił też 12,5 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. Portalowi nie udało się wtedy ustalić, czy wpłaty dokonał przed uzyskaniem nominacji, czy już po.

Czytaj więcej

Wpłacił na PiS, teraz został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

W listopadzie 2022 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku, a dokładnie sędzia Sławomir Bagiński, sprawdził procedurę powołania Tomasza Kosakowskiego na stanowisko sędziego przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Test wypadł negatywnie, więc Bagiński uchylił wydany przez niego wyrok. Jak donosi portal oko.press, sędzia Bagiński oparł się na Konstytucji i orzeczeniach ETPCz, TSUE, SN i NSA, które podważyły legalność nowej KRS i dawanych przez nią nominacji sędziom.

W połowie marca 2023 roku zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego - Przemysław Radzik - wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, które może się skończyć się postawieniem zarzutów dyscyplinarnych sędziemu Bagińskiemu.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach