W czwartek Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę o zawieszeniu sędziego Macieja Rutkiewicza z Sądu Rejonowego w Elblągu.

Jego sprawę umorzono. Sędzia Rutkiewicz został na miesiąc odsunięty od orzekania we wtorek 9 listopada 2021 r.

Była to decyzja prezes elbląskiego sądu Agnieszki Walkowiak. Zawiesiła sędziego Rutkiewicza za to, że umorzył sprawę przeciwko prokurator nadzorującej śledztwo ws. Amber Gold, bo uznał, że nielegalna Izba Dyscyplinarna nie uchyliła jej skutecznie immunitetu. Nie m więc zgody na jej oskarżenie. O umorzenie wniosła oskarżona prokurator.

Czytaj więcej

Zawieszeni przez ministra sędziowie znów będą orzekać

W czwartek sprawa sędziego Rutkiewicza trafiła przed Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ta uznała, że według obowiązującycyh przepisów nie ma możliwości zawieszenia w obowiązkach sędziego Macieja Rutkiewicza.

Dzień wcześniej Izba Odpowiedzialności Zawodowej przywróciła do służby trójkę sędziów odsuniętych od pracy za odmowę orzekania z sędziami z nominacji Krajowej Rady Sądownictwa lub za stosowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Izba ma rozpatrywać wnioski rzeczników dyscyplinarnych w sprawie zawieszenia w czynnościach służbowych sędziów, których sprawy były wcześniej rozpoznawane przez zlikwidowaną Izbę Dyscyplinarną. Na konferencji prasowej przed SN prawnicy z Komitetu Obrony Sprawiedliwości przekonywali, że w składach orzekających wyznaczonych do tych spraw wciąż zasiadają neo-sędziowie.

W najbliższym tygodniu Izbę czekają jeszcze sprawy kilku sędziów zawieszonych w orzekaniu na skutek wniosków ministra sprawiedliwości czy rzeczników dysycplinarnych sądów powszechnych. Obecna tymczasowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej musi działać szybko. W oczekiwaniu na stały skład (powołany przez prezydenta) załatwia sprawy najbardziej pilne. Są bowiem sędziwie zawieszeni w orzekaniu z powodu odmowy orzekania z sędziami powołanymi przy udziale nowej KRS czy stosowaniu wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Sygnatura akt: II ZZ 5/22