Reklama

TSUE wychodzi z pandemii obronną ręką

Mimo epidemii Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymały ciągłość działalności, orzecznictwa, choć wzrosła liczba wnoszonych spraw.

Aktualizacja: 03.03.2022 10:16 Publikacja: 03.03.2022 07:16

TSUE wychodzi z pandemii obronną ręką

Foto: Adobe Stock

Po przejściowym spadku w 2020 r., ponownie odnotowano tendencję wzrostową spraw wnoszonych do obu sądów. Potwierdza to statystyka wpływu i rozpatrywania spraw w Luksemburgu.

Liczba nowych spraw wzrosła w 2021 r. o ok. 100, do 838, a liczba zakończonych utrzymała się, więc spraw w toku przybyło o ponad 50 – do 1113. Wzrost spraw wynika głównie ze znacznego wzrostu odwołań od wyroków Sądu UE, czyli jakby pierwszej instancji w Luksemburgu.

Nieco wyższa była też liczba wniesionych w 2021 r. odesłań prejudycjalnych – 567 w porównaniu z 556 w 2020 r. Pytania prejudycjalne kierowane są przez sądy krajowe wszystkich państw członkowskich Unii, które oczekują wykładni i spójnego stosowania prawa Unii na całym jej obszarze. W 2021 r. najwięcej wniosków w trybie prejudycjalnym wpłynęło z Niemiec (106), Bułgarii (58), Włoch (46), Rumunii (38), Austrii (37), Belgii (36), Hiszpanii (35) i Polski (34).

Wydane w ostatnim roku orzeczenia dotyczyły w szczególności praworządności, środowiska, ochrony danych osobowych, ochrony socjalnej, zwalczania przemocy wobec kobiet i ochrony konsumentów. A więc wyzwań i kwestii mających konkretny wpływ na życie obywateli i przedsiębiorców w Unii.

Zainteresowanie orzeczeniami TSUE rośnie mimo tendencji do podważania powagi orzeczeń sądowych, a w niektórych państwach członkowskich nawet do bardziej fundamentalnego kwestionowania integracji europejskiej oraz wartości i zasad, na których się ona opiera, zatem legitymacja orzeczeń wydawanych przez TSUE polega przede wszystkim na nieustannej dbałości o wysokie standardy i siłę przekonywania tych orzeczeń –komentuje te wyniki Koen Lenaerts, prezes TSUE.

Reklama
Reklama

Co się tyczy Sądu Unii Europejskiej, to w zeszłym roku wpłynęło do niego 882 spraw (o 35 więcej niż rok wcześniej), Sąd ten załatwił 951, tj. o 203 więcej. W efekcie liczba spraw rozpoznawanych spadła o 69 – do 1428 (co stanowi wciąż ok. półtoraroczny wpływ).

Prezes tego Sądu Marc van der Woude nie kryje zadowolenia:

– Dzięki zakończeniu w 2021 r. większej liczby spraw znacznie zmniejszyła się liczba spraw w toku, Sąd więc osiągnął doskonałe wyniki pomimo działania w warunkach pandemii.

Ten wysoki wzrost rozpatrzenia spraw ma być skutkiem reformy struktury instytucjonalnej Unii ukończonej we wrześniu 2019 r.

Czytaj więcej

Odpowiedź Luksemburga dla Trybunału Konstytucyjnego
Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Nieruchomości
Mała zmiana prawa, która mocno uderzy w patodeweloperkę
Zawody prawnicze
Reforma już rozgrzewa prokuratorów, choć do jej wdrożenia daleka droga
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama