Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku grudnia ogłosiła nabór do Krajowej Rady Sądownictwa w nowej kadencji. Obwieszczenie publikuje Monitor Polski. Formuła KRS – mimo zastrzeżeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – ma się nie zmienić.

Oficjalnych danych na razie brak. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że o nową kadencję chcą się ubiegać niemal wszyscy dotychczasowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Wyjątkiem jest sędzia Jędrzej Kondek, który nie chce już w niej uczestniczyć.

W Radzie chce być dalej sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, i inni sędziowie z tamtejszych sądów.

Przyszła kadencja nowej Krajowej Rady Sądownictwa budzi wiele emocji. Jest nowe obwieszczenie o naborze, są wolne miejsca dla sędziów. I zainteresowanie oraz wezwania do bojkotu.

Podpisy zebrał także sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo.

Także jego następczyni, sędzia Anna Dalkowska (dziś w Naczelnym Sądzie Administracyjnym), chciałaby dostać się do Krajowej Rady Sądownictwa.

Na uczestnictwo w niej mają ochotę także warszawski sędzia Stanisław Zdun (Sąd Okręgowy w Warszawie); sędzia Krystyna Morawa-Fryźlewicz z Sądu Rejonowego w Nowym Targu oraz Ewa Cisowska-Sakrajda z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Swoją listę poparcia do Sejmu przesłała też sędzia Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie (na liście poparcia dla niej podpisała się prezes tamtejszego sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka).

Czytaj więcej

Wybory do KRS. Starzy członkowie mogą zostać na dłużej
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Listy poparcia zebrane przez kandydatów trafiły już do Sejmu. Trwa oczekiwanie na opinie o kandydatach wystawione przez prezesów sądów, w których orzekają. Ostatecznie kandydatury zostaną przedstawione na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Tam też zostanie wybrana piętnastka chętnych do zasiadania w Radzie. Na koniec czeka głosowanie nad kandydaturami w Sejmie.

Kto może zgłosić sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa?

Otóż co najmniej 2 tys. dorosłych obywateli, a także 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Przy czym jedno zgłoszenie może dotyczyć wyłącznie jednego kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa.