Jak donosi Radio Zachód, sprawa dotyczyła Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez Ograna Państwa - "Stop Krzywdzie" z Zielonej Góry, którego statutowym celem jest m.in. ochrona konstytucyjnych praw obywatelskich, szczególnie związanych z rozpatrywaniem spraw przez instytucje państwowe. Stowarzyszenie jest znane z pikiet (relacje z nich zamieszcza w mediach społecznościowych), podczas których krytykuje niektóre orzeczenia zapadające w polskich sądach.

Czytaj  też: Zniesławił sędziego w piśmie sądowym. Pójdzie do Trybunału

Pierwszy wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Międzyrzeczu. Sąd ów uznał członków zarządu stowarzyszenia winnych przekroczenia przepisów z par. 212 Kodeksu Karnego i nakazał zapłacić aż 60 tys. złotych. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. obniżył  grzywnę do 20 tys. zł.

Zdaniem obu sądów członkowie zarządu stowarzyszenia zniesławili sędziów i prokuratorów  podczas pikiet i wystąpień pod sądami oraz prokuraturą.

Radio cytuje Urszulę Cantemir, wiceprezes stowarzyszenia „STOP Krzywdzie", która stwierdziła, że zarząd był przygotowany na właśnie taki, niesprawiedliwy w jego ocenie, wyrok.

Od redakcji:

Po opublikowaniu artykułu na podstawie informacji Radia Zachód, rzecznik Sądu Okręgowego w Gorzowie nadesłał sprostowanie następującej treści: 

„Sprostowanie

Informacje podane w publikacji z dnia 7 kwietnia 2021 Kara za publiczne krytykowanie sędziów  i prokuratorów - wyrok Sądu Okręgowego są nieprawdziwe:

Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu wymierzył oskarżonym kary grzywny po 3 tys. złotych a Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. obniżył je do kwot po 2 tys. złotych oraz obniżył nawiązki na rzecz pokrzywdzonych – nie jest to kwota 20 tys. zł.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Lidia Wieliczuk rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.”