Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, został zawieszony w czynnościach służbowych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Izba zdecydowała także o obniżeniu o 40 procent jego uposażenia.

Uchwała Izby Dyscyplinarnej została podjęta w składzie trzyosobowym. Składowi - jak wynika z wokandy - przewodniczył sędzia Jacek Wygoda, a byli w nim także sędzia Konrad Wytrykowski i ławnik Jacek Leśniewski.

W uchwale napisano, że do podjęcia decyzji w sprawie sędziego Gąciarka "formalnej przeszkody" nie stanowi wyrok TSUE z 15 lipca, którym mówi o tym, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, iż sędzia Gąciarek złożył oświadczenie, w którym odmówił orzekania w jednym składzie z sędzią powołanym przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Oświadczenie opublikowało na swoim facebookowym profilu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" (Gąciarek jest wiceprezesem stołecznego oddziału "Iustitii"). We wrześniu został zawieszony na miesiąc przez prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, Piotra Schaba.

Czytaj więcej

Piotr Gaciarek
Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Piotra Gąciarka

- Postawy, ani poglądów mnie zmienię. Zastraszyć przez przebierańców w togach się nie dam - skomentował decyzję ID sędzia Gąciarek na Twitterze.

W czwartek rano zapowiedział, że uda się do Sądu Okręgowego w Warszawie złożyć prezesowi żądanie dopuszczenia do pracy. - Izba Dyscyplinarna SN nie jest i nigdy nie będzie sądem a jej członkom wydaje się, że są sędziami - dodał.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ