Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nabór na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce Leona Kieresa, który przeszedł w stan spoczynku.

Fotel zwolniony przez sędziego pozostaje nieobsadzony od 24 lipca. Dzień wcześniej Leon Kieres przeszedł w stan spoczynku po upływie dziewięcioletniej kadencji. Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydata na nowego sędziego TK może zgłosić grupa 50 posłów lub Prezydium Sejmu, ale mają na to maksymalnie 30 dni przed upływem kadencji. Do 23 czerwca nie zgłoszono żadnej kandydatury. Dlatego Marszałek Sejmu ogłosiła ponowny nabór na wakat w TK. Termin zgłaszania kandydatów upływa 17 września o godz. 20.

Czytaj więcej

Marszałek Sejmu szuka kandydata na sędziego TK

Zgłoszony w piątek przez PiS Krzysztof Kamalski (rocznik 1957) to adwokat z 34-letnim stażem w zawodzie. Prowadzi indywidualną kancelarię w Warszawie. Wcześniej przez trzy lata był sędzią Sądu Rejonowego w Oleśnicy.

Kandydat na sędziego TK jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1981 roku był referentem (następnie starszym referentem) w Zarządzie Regionu Dolny Śląsk Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" we Wrocławiu.