[b]Rząd przyjął dziś (23 lutego) nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7F75ED31C329A72B84C3360A7114B9A3?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], która wprowadza tzw. protokół elektroniczny. Oznacza to, że nagrywanie rozpraw już wkrótce zastąpi protokolanta.[/b]
Wykorzystanie nowoczesnych technologii (zapisy audio-video) umożliwi lepszą ocenę materiału dowodowego i kontrolę instancyjną niż tradycyjny protokół. Protokół pisemny ograniczy się do wskazania, gdzie i kiedy czynność miała miejsce i kto w niej uczestniczył oraz niektórych oświadczeń procesowych stron i rozstrzygnięć sądu.
Zmiany oznaczają koniec żmudnego pisania protokołów, spowalniającego posiedzenia sądu. To pozwoli na usprawnienie i skróceniae postępowań.
Nowelizacja k.p.c. uwzględniła także wnioski wynikające z projektu „Elektroniczny Sąd: administracja sądowa w oparciu o technologie informatyczne" (e- Court), którego celem było stworzenie instrumentów służących harmonizacji systemów informatycznych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Prototyp systemu e-Court był już wdrożony i testowany w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu (pisaliśmy o tym w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/57807.html]Wirtualny sąd najdalej za trzy lata[/link]".