W marcu KRS rekomendowała prezydentowi do awansu do SO w Elblągu zastępcę sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę. Sędzia rejonowy Lasota od czerwca zeszłego roku jest jednym z dwóch zastępców sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego. Obecnie orzeka na delegacji w stołecznym Sądzie Okręgowym.? W 2017 roku sześć wydanych przez sędziego Lasotę wyroków zostało zaskarżonych do wyższej instancji - wszystkie zostały uchylone?. Michał Lasota nie odebrał od nas telefonu, nie odpowiedział też na wysłaną SMSem prośbę o kontakt.

W marcu Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, że z pięciorga kandydatów na dwa wolne stanowiska w Sądzie Okręgowym w Elblągu do awansu wybierze m.in. właśnie Michała Lasotę. ?

Troje sędziów, którzy także brali udział w tym konkursie, zdecydowało się zaskarżyć decyzję KRS do Sądu Najwyższego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN właśnie zdecydowała, że uchyli decyzję Rady o awansie dla Michała Lasoty. ?

"Wczoraj (30.10) w Sądzie Najwyższym odbyło się posiedzenie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na którym rozpoznano trzy odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr 341/2019 z dnia 19 marca 2019 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Elblągu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 443" - informuje nas Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN.? - We wszystkich trzech sprawach Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania - dodaje.?

?To oznacza, że cały konkurs trzeba będzie przed KRS powtórzyć - zaś zastępca rzecznika dyscyplinarnego Lasota awansu na razie nie dostanie.?

Czytaj więcej na onet.pl