Reklama
Rozwiń

Figury Magdaleny Abakanowicz w Dreźnie

Wystawa Magdaleny Abakanowicz otwarta zostanie 1 października w Albertinum w Dreżnie. To efekt współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentowane prace Abakanowicz - „Tłum” i „Klatka” pochodzą z jego zbiorów.

Aktualizacja: 29.09.2020 22:43 Publikacja: 29.09.2020 22:40

Magdalena Abakanowicz, Klatka/Käfig, 1985, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Magdalena Abakanowicz, Klatka/Käfig, 1985, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Foto: Mat. Prasowe/ Fot. Arkadiusz Podstawka

Z kolei 24 października Muzeum Narodowe w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu otworzy pokaz instalacji „Młyn do piasku” (Sandmühle) Günthera Ueckera jednego z najwybitniejszych obecnie artystów niemieckich. Obie prezentacje połączy wspólny tytuł „CZAS NASZ - UNSERE ZEIT - OUR TIME” i temat: kondycja człowieka w dzisiejszym świecie.

Grupa „Tłum” Magdaleny, powstała w latach 1986-1994, należy do najbardziej rozpoznawalnych prac artystki. Składa się na nią 26 stojących postaci. Bezgłowe postacie z juty utrwalonej żywicą zatracają swą indywidualność. Zunifikowane monochromatyczne figury mogą reprezentować każdego człowieka, a zarazem skłaniają do refleksji nad zbiorowością, naszym wspólnym losem i przeznaczeniem. Można je interpretować na wiele sposobów. Z perspektywy egzystencjalnej, biologicznej, a także historycznej. Ten kroczący tłum może uosabiać bezsilność i skazanie na zniszczenie, ale i być symbolem siły niszczącej lub protestu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu