Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.03.2016 19:38 Publikacja: 16.03.2016 17:28
Andrzej Wajda: – Mógłbym jedynie naśladować Wróblewskiego, a to przecież bez sensu
Foto: iam
Obraz powstał niecały rok temu podczas realizacji krakowskiej wystawy pod tym samym tytułem w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Pomysłodawca – Andrzej Wajda – wespół z kuratorką Anną Król deliberują nad rozmieszczeniem poszczególnych prac Andrzeja Wróblewskiego w białej, sterylnej przestrzeni galerii.
Ale gdyby powiedzieć, że „Wróblewski według Wajdy" to dokument o powstawaniu wystawy, byłoby to stanowczo za mało. Nie jest to też portret dwóch wymienionych w tytule bohaterów. Prędzej szkic o nich obydwu, wykonany różnymi narzędziami: Wajda kreśli konterfekt przyjaciela słowami, będąc jednocześnie „obiektem" filmowej rejestracji.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Dwa dni po orzeczeniu powypadkowej grzywny i stresujących miesiącach u Jerzego Stuhra zdiagnozowano nawrót choroby nowotworowej, napisał aktor w pamiętniku „Z biegiem dni”. Przypadek? Dobre pytanie do hejterów. 7 sierpnia premiera książki.
Cztery tomy wyboru z notesów Andrzeja Wajdy i dokument „Wałęsa według Wałęsy” Fidyka będą miały premierę podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (26 maja-2 czerwca).
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie zaprasza w marcu na seanse filmów swego patrona.
Arata Isozaki, słynny japoński architekt, zmarł 29 grudnia 2022 roku w wieku 91 lat. Był jednym z najważniejszych powojennych japońskich architektów. W 2019 roku wyróżniono go nagrodą Pritzkera, nazywaną architektonicznym odpowiednikiem Oscarów.
Pola Raksa, pośród polskich aktorek jedna z najpopularniejszych, również nasza autorka, kończy dziś 80 lat.
Wybitny scenarzysta, współpracujący z Peterem Brookiem, Luisem Bunuelem i Milosem Formanem zmarł w Paryżu, w wieku 89 lat.
Ryszard Bugajski, reżyser, scenarzysta, prozaik, był twórcą, który nigdy nie schlebiał polskiej rzeczywistości.
Nie chodzi o to, żeby robić filmy o historii. Lepiej pisać książki z rzetelnym researchem i dokumentacją. W kinie tłumaczenie dziejów zazwyczaj marnie wychodzi. Ja wolę psychologicznie prawdziwe, uniwersalne opowieści o ludziach, żyjących w świecie naznaczonym przez historię. Wówczas historia ożywa, nabiera barw, prawdy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas