Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej, prezentujący najciekawsze zjawiska na  polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej. W szóstej już edycji WGW  polskiej uczestniczą 23 prywatne stołeczne galerie, a także największe publiczne instytucje.

W ciągu trzech dni (23 – 25 września) można obejrzeć kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wziąć udział w towarzyszących wydarzeniach specjalnych.

W wielu tegorocznych prezentacjach przewija się wątek historii. Artyści różnych pokoleń analizują najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości. Rafał Dominik (zarazem frontman discopolowego zespołu Galactics) przedstawia w Kasia Michalski Gallery dziesięć historii, pokazujących, co działo się z naturą ludzką od czasów prehistorycznych, do ery robotów.

W Biurze Wystaw znajdziemy artystyczne komentarze do rzeczywistości politycznej, zmieniającej się ideologii lokalnej i światowej, zawarte w pracach Huberta Czerepoka, Moniki Drożyńskiej, Weroniki Ławniczak, Slavs and Tatars, Władysława Strzemińskiego, Mieczysława Szczuki, Piotra Wysockiego, Jerzego Ryszarda Zielińskiego (Jurry) i Rafała Żarskiego.

Życie prywatne, codzienność, polityka, historia oraz systemy filozoficzno-religijne są także punktami wyjścia dla abstrakcyjnych kompozycji malarki Zuzy Ziółkowskiej/Hercberg w galerii Le Guern.

Mało znane fakty przywołuje Karol Radziszewski w BWA Warszawa. Bohaterem jego projektu „Ali”  jest jedyny czarnoskóry uczestnik powstania warszawskiego, muzyk jazzowy – August Agbola O’Brown.

Fundacja Arton  skupia się na osobistych historiach kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Na międzynarodowej wystawie znajdują sie prace pionierek sztuki feministycznej: Sanji Iveković, Natalii LL, Jolanty Marcolli, Letícii Parente, Ewy Partum, Marthy Rosler oraz Lisy Steele .

Pojawiają się także inne wątki tematyczne. Zagadnienie przemiany spaja trzy wystawy w lokalu_30: Filipa Berendta, Ewy Juszkiewicz i Katyi Shadkovskiej.

Naturalne procesy, które kształtują sztuczną rzeczywistość są z kolei tematem wystawy Adama Jastrzębskiego w Propagandzie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Temat prawdy o człowieku przewija się w malarstwie Łukasza Korolkiewicza i pracach Krzysztofa Zarębskiego, pioniera perfomansu w Polsce, pokazywanych w galerii Monopol.

W Rastrze Rafał Bujnowski przygląda się różnym sposobom społecznego funkcjonowania obrazów i sztuki.

W Fundacji Galerii Foksal Artur Żmijewski, radykalny przedstawiciel nurtu sztuki krytycznej, prezentuje kolejne dzieło z swej kolekcji filmów o ludziach niepełnosprawnych.

W galerii Wschód odbywa się międzynarodowa wystawa, której mottem jest wypowiedź brytyjskiego artysty i prześmiewcy, Martina Creeda – „I don’t know what I want to say…”. Uczestniczą w niej Mateusz, Jan Domicz, Samuel François, Daniel Koniusz, Mikołaj Moskal, Anna Orłowska, Olve Sande oraz Łukasz Sosiński.

Galeria Asymetria przypomina historię neorealizmu w fotografii takich legend gatunku, jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Marek Piasecki i Zofia Rydet.

Wystawa Lux w Fundacji Archeologia Fotografii zachęca natomiast do namysłu nad różnymi aspektami światła w fotografii w pracach Karoliny Breguły, Przemka Dzienisa, Magdaleny Hueckel i Szymona Rogińskiego.

Światło pojawia się również w kontekście wystawy amerykańskiego twórcy Billa Jenkinsa w galerii Stereo.

Wśród wydarzeń towarzyszące są m.in.  nowe wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, w Zachęcie pokaz prac Evy Kotátkovej i Marii Kulikovskiej z kolekcji Deutsche Telekom w Królikarni, performans Cary Benedetto w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wernisaż wystawy „Po wiecu”w galerii Studio.

Zachęta zaprasza także na dyskusję panelową „Learning from Berlin” zorganizowaną przez „Frieze” i Culture.pl z okazji 25. rocznicy partnerstwa miast Warszawy i Berlina.

A w budynku Ufficio Primo (ul. Wspólna 62) odbędzie się oficjalna inauguracja 9. Kongresu Futurologicznego, powołanego przez Mareikę Dittmer i Julietę Arandę, zorganizowanego we współpracy z Culture.pl. Zaproszeni artyści, historycy sztuki i filozofowie (Natasha Ginwala, Antonia Majaca, Anda Rottenberg, Rory Rowan i Markus Steinweg) będą mówić o potencjale fikcji w narracji historycznej, artystycznej i krytycznej.

Muzeum Narodowe organizuje specjalne pokazy nowych nabytków w ramach projektu „Kolekcje – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”: fotografii z serii „Typologie sentymentalne” Maurycego Gomulickiego, „Subiektywnego atlasu architektury modernistycznej” Nicolasa Grospierre’a oraz instalacji „Kwarc fantomowy” duetu Olgi Mokrzyckiej-Grospierre i Nicolasa Grospierre’a. MNW otwiera też do zwiedzania magazyny.

W tym roku WGW podjął współpracę z portalem Artsy, największą internetową bazą dzieł sztuki współczesnej. Dzięki temu prace artystów prezentowanych podczas weekendu możemy oglądać nie tylko w galeriach, ale i wirtualnie, za pośrednictwem tej platformy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej  na www.warsawgalleryweekend.pl