Najwyższy czas, by „Dama z gronostajem”, zwana też „Damą z łasiczką”, zainspirowała małych zwiedzających. Stanie się tak na zajęciach dla starszych i młodszych.

O tym, „Jak mistrz Leonardo łasicę malował…”, przedszkolaki dowiedzą się od ubranej w piękny strój damy. Plastyczne spotkanie z najsłynniejszą wystawianą dziś w zamku pracą Leonarda da Vinci przygotowały dr Katarzyna Buczek, Maria Reif i Agnieszka Wardak.

Starszych uczestników (od 8 do 12 lat) Dorota i Sławomir Szczoccy zapraszają na ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia plastyczno-historyczne. Tym razem zatytułowane „Skarby pani Izabelli...”. Pretekstem będzie wystawa „Leonardo da Vinci – „Dama z gronostajem” i inne arcydzieła ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich”.

Uczestnicy dowiedzą się, co najchętniej zbierano w dawnych czasach i w jaki sposób zdobywano eksponaty. Zajrzą do szkatułki Izabelli Czartoryskiej, by dowiedzieć się m.in., do którego cara należał skrawek ukrytego tu materiału. Prześledzą dramatyczne losy „Damy z gronostajem” i przeprowadzą własne śledztwo w sprawie napisu na płótnie.

[i] Jak mistrz Leonardo łasicę malował, Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4, bilety: dzieci do 6 lat wstęp wolny, 7 zł (dzieci starsze), 17 zł (dorośli), zaproszenia w Punkcie Informacji Zamkowej, tel. 22 35 55 170, sobota (19.06) godz. 11, 12, Skarby pani Izabelli, czyli o kolekcjonerach i kolekcjach, bilet na zajęcia Pracowni Działań Muzealnych: 7 zł, sobota (19.06), godz. 10 i 11[/i]