Organizowana obecnie przez ponad 120 miast Europy Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Co roku uczestniczą w niej nowe placówki. Wstęp do wszystkich przystępujących do programu muzeów jest całkowicie bezpłatny.
W tym roku w największych miastach Polski furrorę zrobiły programy zwiedzania związane z historyczną przeszłością miast - w Warszawie zwiedzający podążali szlakiem związanym z postacią Marii Curie-Skłodowskiej, Gdańszczanie mogli rozwiązać zagadki związane z Janem Heweliuszem, mieszkańców Łodzi przewodnicy oprowadzali po "zaginionej dzielnicy" - Litzmannstadt Getto.
Szlakiem noblistki
Tłumy warszawiaków uczestniczyły w tegorocznej Nocy Muzeów
. Entuzjaści nocnego zwiedzania szczególnie chętnie składali wizytę w rodzinnym domu wybitnej polskiej uczonej oraz oglądają prezentowaną na Zamku Królewskim "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Setki miłośników nocnego zwiedzania ustawiały się w kolejkach nie tylko przed muzeami, ale również otwartymi specjalnie na tę okazję instytucjami państwowymi, klubokawiarniami, bibliotekami i centrami kultury. Noc Muzeów w Warszawie odbyła się po raz ósmy.