- Próbuję przedstawić zdeformowane refleksy uczuć oraz współczesną traumę, wewnętrzny świat rozterek człowieka zagubionego w rzeczywistości, nie pojmującego już znaczenia autorytetu, funkcjonującego w zgiełku pusto brzmiących haseł, jakimi mogą być obecnie nawet: miłość, zaufanie, bezpieczeństwo, rodzina - opowiada o swojej twórczości Paweł Łyjak.
Najczęściej wykorzystywanym elementem w jego grafikach jest motyw ludzkiej twarzy, pojmowany przez autora jako zewnętrzne lustro odzwierciedlające emocje, stany psychiczne pozostawiające niezatarty ślad w ludzkiej fizjonomii.
Artysta urodził się w 1983 roku we Włocławku. Studiował w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym, a następnie w ASP im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni Grafiki Warsztatowej prowadzonej przez prof. nzw. Henryka Ożoga, gdzie w roku 2008 obronił dyplom magistra sztuki. W latach 2008 - 2010 był pracownikiem Wydziału Archtektury Politechniki Białostockiej. Obecnie pracuje na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz Grafiki Warszawskiej ASP.
Paweł Łyjak uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych, jest laureatem Nagrody Imienia Tdeusza Kulisiewicza. W 2010 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Białegostoku stypendium dla młodych twórców.