Do rejestru wpisano m.in. skrzydło północne, południowe oraz zachodnie wraz z kojcem Meciszewskiego, Kordegardą Narewską, bramą Chasseloup, zabudowanymi estakadami bram we wschodniej części skrzydła północnego. Ponadto mury oporowe i dziedziniec.
To pierwszy element twierdzy osobno wpisany do rejestru.
Zespół koszar wraz z dziedzińcem stanowi element historycznej zabudowy twierdzy. W budynku zachowały się niektóre elementy starego wyposażenia, m.in. żeliwne schody, metalowe balustrady, haki do wciągania luf armatnich. Na budynkach widać ślady walk prowadzonych w I i II wojnie światowej. Zachowały się ślady ostrzałów, a także oryginalny bruk.
Zespół koszarowy, w zamyśle architekta, miał stanowić potężną warownię, zaprojektowaną tak, by umożliwić swobodny ostrzał artyleryjski. Kompleks powstał wewnątrz obwałowań obronnych starszej twierdzy napoleońskiej.
Historia jego budowy wiąże się z decyzją o gruntownej przebudowie i rozbudowie Twierdzy Modlin podjętej przez Rosjan po upadku powstania listopadowego w końcu 1831 r. Stworzono wtedy plan zmodernizowania fortyfikacji.