Początek roku przyniesie również eksplozję malarskich monografii. Madryckie Museo Thyssen Bornemisza zaprasza na wystawę „Cezanne. Ojciec współczesnej sztuki" – przekrojowy przegląd dorobku francuskiego artysty, który kształtował rozwój europejskiej sztuki od impresjonizmu do kubizmu. Madrycka wystawa przypomni jego znakomite pejzaże i martwe natury.
W Londynie w lutym startują wystawy dwóch wielkich brytyjskich malarzy: Dawida Hockneya i Richarda Hamiltona. Dulwich Picture Gallery pokaże Hockneya od mniej znanej strony, bo jak mówi dyrektor galerii Ian A.C. Dejardin: „Hockneya uważa się za ulubionego brytyjskiego malarza, a zarazem twierdzi się, że najbardziej kreatywny jest w swych grafikach". Będzie więc okazja prześledzenia rozwoju artysty na przykładzie jego grafik – od akwafort i litografii do najnowszych prac na iPadzie. Hockney zajmuje się tym gatunkiem od 60 lat, równolegle z malarstwem.
Pierwszą retrospektywę Richarda Hamiltona (1922–2011), brytyjskiego pioniera pop-artu, malarza i grafika, m.in. autora okładki „białego albumu" Beatlesów, przygotowuje Tate Modern. Przegląd obejmie wszystkie jego prace: malarstwo, design, fotografię, instalację.
Ale rok 2014 należy przede wszystkim do starych mistrzów: Veronese'a, Rembrandta, Velazqueza. Wystawę dwóch pierwszych organizuje National Gallery w Londynie. Otwierana 19 marca ekspozycja „Veronese: Magnificence in Renaissance Venice" przeniesie nas w klimaty XVI-wiecznej Wenecji. Będzie wyjątkową okazją obejrzenia dzieł ze zbiorów europejskich i amerykańskich, m.in. portretów przywiezionych z Palazzo Pitti we Florencji i Luwru czy scen religijnych, jak „Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny" z Galle-?rie dell'Accademia w Wenecji.
15 października w National Gallery następny hit „Rembrandt. Ostatnie lata". Wystawa powstaje we współpracy z amsterdamskim Rijksmuseum, zaprezentuje 40 obrazów, 20 rysunków i 30 rycin z kolekcji z całego świata. Dowodzą one, że lata 1650–1669 były niezwykle twórcze dla Rembrandta, uwieńczone ekspresyjnymi i technicznie nowatorskimi pracami.
Z kolei Kunsthistorisches Museum w Wiedniu otworzy 28 października wystawę Velazqueza, znajdą się na niej dzieła hiszpańskiego mistrza ze zbiorów własnych oraz National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Boston Museum of Fine Arts i Art i Institute of Chicago. Będą wśród nich portrety infantek, sceny mitologiczne i religijne, martwe natury i krajobrazy.