– To jest starannie przemyślany projekt edukacyjny – mówi „Rz" Andrzej Pągowski. – Trzeci artystyczny kalendarz firmy Gedeon Richter powstał w tym roku pod patronatem Narodowego Centrum Kultury w ramach akcji „Patrz, jak czytasz ilustracje", którą prowadzę. Dlatego w opracowaniu kalendarza 2014 uczestniczyli wyłącznie ilustratorzy książkowi. Powstał projekt wielopokoleniowy, bo biorą w nim udział kultowi twórcy z ogromnym dorobkiem, jak Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Bohdan Butenko, Elżbieta Gaudasińska, obok przedstawicielek młodej generacji: Agaty Dudek, Magdaleny Pankiewicz czy Emilii Dziubak, odnoszących konkursowe sukcesy.
Każda z 12 kart kalendarza to dzieło innego artysty, a łącznikiem jest wspólny wywoławczy temat: „zdrowie".
Pągowski każdemu z autorów zaproponował zilustrowanie innego cytatu, zaczerpniętego z myśli filozofów, pisarzy, poetów, artystów.
– W zeszłym roku było łatwiej, bo dawałem kolegom cytat do wyboru, w tym każdy dostał określoną sentencję – wyjaśnia Pągowski. – Po prostu wiem, że malarze trudniej adaptują się do tekstu, a dla ilustratorów praca z nim to chleb powszedni i nie będą mieć najmniejszych problemów. Oczywiście dla każdego szukałem takiego cytatu, który czułem, że mu się spodoba.
Kalendarz otwiera projekt Andrzeja Pągowskiego z portretem Ernesta Hemingwaya, mówiącym nam, że „Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć". Wokół pisarza fruwają fragmenty rękopisów i ogryzki jabłek, symbolizujących apetyt i ciekawość życia. Jedno z nich pozostaje całe...