Właśnie mija 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją. Z Turkami nie tylko prowadziliśmy wojny, ale przez 400 lat nasze kraje ze sobą graniczyły i od XV w. obydwie kultury wzajemnie na siebie oddziaływały.
Projekt Polska-Turcja 2014 jest organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Turcji Abdullaha Gülla. To symboliczne, że wszystkie wydarzenia koordynuje IAM, bo przecież patron Instytutu zmarł w 1855 r. właśnie w Konstantynopolu.
Uroczysta inauguracja nastąpi 6 marca w Stambule, na której otwarta zostanie wystawa „Przyjazna pamięć – dalekie sąsiedztwo. 600 lat kontaktów polsko-tureckich" przygotowana przez Muzeum Sakip Sabanci w Stambule, wspierane przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
Na wystawę składa się blisko 300 eksponatów z polskich zbiorów, dowodzących przenikania się kultury polskiej z turecką – m. in. przykłady wzornictwa, uzbrojenia oraz garderoby inspirowanej kulturą turecką, a także archiwalia dokumentujące historyczne kontakty handlowe i dyplomatyczne. Były to pod wieloma względami relacje wyjątkowe – chociażby dlatego, że Turcja jako jedyny kraj nie uznała rozbiorów Polski i na oficjalnych uroczystościach, zawsze pozostawiano puste miejsce dla polskiego dyplomaty. Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn podkreślał, że obydwa narody łączy duma z własnej kultury narodowej, gościnność i poczucie humoru.