Rafał Rozwadowski: Czy zatajenie stosowania AI może być przestępstwem

Co się może stać, gdy komercyjny odbiorca odkryje, że zapłacił za wytwór, który był wykonany przez AI, a nie przez człowieka? Czy zatajenie stosowania sztucznej inteligencji jest przestępstwem, a „twórca” może ponieść odpowiedzialność karną?

Publikacja: 16.04.2025 05:10

Czy zatajenie stosowania AI może być przestępstwem

Czy zatajenie stosowania AI może być przestępstwem

Foto: Adobe Stock

Korzystanie z narzędzi AI do generowania tekstów, obrazów, wideo staje się coraz bardziej powszechne. Prawo nie nakazuje wprost podmiotom stosującym systemy AI ujawniania takich treści jako przygotowanych przy udziale narzędzi AI. Wyjątek dotyczy treści deepfake, względem których obowiązek odpowiedniego oznaczania treści istnieje. Wspomnieć jednak należy, że obowiązek ten, wynikający z AI Act, będzie stosowany dopiero od 2 sierpnia 2026 r. i dotyczy treści, które spełniają definicję deepfake z AI Act. Zgodnie z tym ostatnim treści deepfake stanowią „wygenerowane przez AI lub zmanipulowane przez AI obrazy, treści dźwiękowe lub treści wideo, które przypominają istniejące osoby, przedmioty, miejsca, podmioty lub zdarzenia, które odbiorca mógłby niesłusznie uznać za autentyczne lub prawdziwe”.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Zakaz fotografowania czasami nie wiąże
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Końskie zaloty, czyli prawo wyborcze do reformy
Rzecz o prawie
Piotr Hofmański: Mój powrót do Sądu Najwyższego nie jest teraz możliwy
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Gdy się przekroczy Rubikon
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Rzecz o prawie
Robert Damski: Ustawa o komornikach - jeden z największych gniotów legislacyjnych