Aktualizacja: 30.04.2025 09:43 Publikacja: 05.02.2025 05:30
Foto: Adobe Stock
Od lat najczęściej powtarzanym, a zarazem najbardziej studzącym chęć dyskursu w środowisku adwokackim argumentem jest to, że wewnętrzne sprawy adwokatury należy rozwiązywać we własnym gronie. Za sprawą jednak niedawnych wyborów w Izbie krakowskiej do dyspozycji młodych (niekoniecznie wiekiem) i gniewnych (nie tylko z natury) dodać można kolejny: brak zaufania do jaśnie nam panujących organów samorządu.
Jak bowiem wynika z opublikowanego stanowiska Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, skorzystanie z przewidzianego ustawą trybu zakwestionowania rozstrzygnięcia organu izbowego jest działaniem bez precedensu, szkodliwym dla ogółu adwokatów. Gdyby tego było mało, jest to także demonstracja braku zaufania do organów adwokatury i zachęca organy państwa do ingerencji w funkcjonowanie niezależnego samorządu, a takie działanie jest destrukcyjne, naraża na szwank budowany od pokoleń na forum lokalnym i ogólnopolskim wizerunek krakowskiej adwokatury, zaś formuła listu otwartego oraz wniosku do ministra sprawiedliwości to rzecz niespotykana.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas