Nieć, Stefanowicz, Szamałek, Galos: Potrzebne nowe podejście do zasobów ziemi

Polityka państwa ws. surowców musi uwzględniać wymagania zrównoważonego rozwoju i dać nam udział w gospodarce UE.

Publikacja: 28.11.2023 02:00

Nieć, Stefanowicz, Szamałek, Galos: Potrzebne nowe podejście do zasobów ziemi

Foto: AdobeStock

Przed wyborami, co oczywiste, programy wyborcze partii i zainteresowanie mediów skupiły się na ocenach stanu państwa i znanych problemach gospodarki. W dyskusjach nie wybrzmiał zasadniczy jej problem, tj. potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego państwa, szczególnie surowców mineralnych. A przecież kwestia dostępnych zasobów ziemi, właściwe nimi zarządzanie i wykorzystanie to jedno z głównych zagadnień strategicznych w wymiarze międzynarodowym oraz krajowym.

Elementem bezpieczeństwa kraju jest zapewnienie trwałości dostępu do zasobów ziemi niezbędnych do zaspokojenia potrzeb bytowych społeczeństwa i gospodarczych państwa z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, wzorem rozwiniętych gospodarczo państw świata. Tym bardziej że Polska należy do krajów o dużych zasobach udokumentowanych i perspektywicznych złóż kopalin.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: I co z tym planem B?
Rzecz o prawie
Andrzej Paterek von Sperling:: O "szybkich rozwodach" przed kierownikiem USC
Rzecz o prawie
Robert Damski: Jak spór o praworządność wykorzystują dłużnicy
Rzecz o prawie
Arkadiusz Sobczyk: Domniemanie stosunku pracy? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Jak chronić dzieci sztucznej inteligencji