Jacek Czabański: Próba ochrony zysków banków

Komu nagle jest potrzebna ustawa frankowa?

Publikacja: 18.04.2023 11:06

Jacek Czabański: Próba ochrony zysków banków

Foto: Adobe Stock

W 2015 r. jako ekspert strony kredytobiorców (Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu) brałem udział w opracowaniu projektu ustawy rozwiązującej problemy z kredytami frankowymi poprzez ich przeliczenie jak kredytów złotowych. Ten projekt niestety został oprotestowany przez banki i odrzucony przez Kancelarię Prezydenta. Później został zgłoszony w Sejmie jako projekt klubu Kukiz’15 (druk 729) i był procedowany z dwoma innymi projektami, prezydenta (druk 811) oraz PO (druk 877).

Początkowo prace w Sejmie szły niemrawo, a kiedy przyspieszyły, banki zaczęły mocno protestować. W lutym 2019 r. Związek Banków Polskich zaapelował do parlamentu „0 porzucenie prac nad ustawą” argumentując, że „będzie stanowiła nieuprawnioną ingerencją we wcześniej zawarte umowy i spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa oszczędności obywateli zgromadzonych w polskich bankach”. Równocześnie odezwali się ambasadorowie Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Austrii, podkreślając, że projekty ustaw mogą łamać zasadę swobody zawierania umów, niedziałania prawa wstecz oraz proporcjonalności. I grożąc, że będą domagali się odszkodowań od Polski przed sądami międzynarodowymi.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Wygodne buty poprzedników
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Śmierć polityczna Morawieckiego
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: SLAPP jest zły, ale zniesławianie też
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Maglowanie świadka Kaczyńskiego
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Obrona granicy tylko w granicach prawa
Rzecz o prawie
Jakub Sewerynik: Jak będzie wyglądał Sąd Ostateczny?