Polscy specjaliści IT nie muszą bać się fali zwolnień

Chociaż co szósta spółka technologiczna zapowiada w tym roku zmniejszenie zatrudnienia, to prawie cztery razy więcej firm przewiduje wzrost liczby pracowników.

Publikacja: 28.03.2023 14:27

Polscy specjaliści IT nie muszą bać się fali zwolnień

Foto: Adobe Stock

Nawet jeśli wybór ofert pracy związanych z IT jest teraz mniejszy niż przed rokiem, to daleko tu do kryzysu, w tym fali zwolnień przetaczającej się od jesieni zeszłego roku przez sektor technologiczny w USA.

 Pojawiają się głosy, że tym razem amerykańskie tsunami dopłynie do nas jako fala… okazji - ocenia Anna Szczepowska, prezes firmy rekrutacyjnej Awareson i ekspertka rynku pracy IT. Jak dodaje, polskie firmy i nasi eksperci technologiczni dali się na świecie poznać od najlepszej strony, a mimo znaczącego wzrostu kosztów pracy w ostatnich trzech latach, usługi IT nad Wisłą pozostają atrakcyjne cenowo. – Pod koniec roku wiele firm – obserwując USA i sytuację makroekonomiczną w kraju - wstrzymywało projekty, ale teraz nastroje się poprawiają – dodaje Szczepkowska, komentując wyniki badań Awareson, które w lutym 2023 r. objęły prawie 140 firm IT w Polsce (zarówno krajowych, jak i zagranicznych).

Czytaj więcej

Trudniej o pracę tymczasową. Firmy rzadziej sięgają po zewnętrznych pracowników

Okazało się, że zdecydowana większość (78 proc.) z nich nie odczuwa spowolnienia, a ponad jedna trzecia planuje ekspansję. Tylko niespełna 12 proc, badanych spółek przyznało, że liczba planowanych projektów IT będzie mniejsza. Plany dotyczące ekspansji przekładają się na zatrudnienie; prawie 2/3 ankietowanych przez Awareson firm (62 proc.) będzie rozbudowywać w tym roku swoje zespoły.

Nie zwolnią ekspertów ani seniorów

Zmniejszenie zatrudnienia planuje co szósta firma. Strach części pracowników branży IT przed zwolnieniami jest więc uzasadniony- oceniają eksperci Awareson. Jak wynika z badania, w najtrudniejszej sytuacji będą pracownicy, którzy mają do dwóch lat doświadczenia. To ich będzie dotyczyć większość zwolnień, a o nową pracę będzie trudniej niż dotąd. Ponad połowa firm nie zamierza w tym roku zatrudniać juniorów.

Co do specjalizacji, to najbardziej narażeni na utratę pracy są developerzy z niewielkim doświadczeniem. Równie często firmy wskazują na testerów. Obawiać o pracę mogą się też twórcy interfejsów i infrastruktury. Jednak wyższy poziom doświadczenia, tym mniejsze ryzyko utraty pracy (a także łatwość znalezienia nowej). Prawie 60 proc. firm, które będą ciąć zatrudnienie, deklaruje, że nie będzie zwalniać ekspertów i seniorów, a "regularów" w niewielkim stopniu.

 Większość specjalistów IT, którzy stracą pracę, w mgnieniu oka znajdzie nową- ocenia Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu w Awareson. Dodaje, że najwięcej, bo ponad jedna piąta nowych ofert pracy, będzie kierowana do programistów, którzy stanowią największą część rynku pracy IT. Poszukiwani będą też architekci, eksperci od infrastruktury - w tym inżynierowie DevOps i zarządzania. Na brak ofert nie powinni też narzekać specjaliści od analizy danych oraz bezpieczeństwa.  To dwa obszary IT, w które firmy inwestują w ostatnich latach najwięcej środków – przypomina Jaglińska-Prawdzik.

Rynek pracy
Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej
Rynek pracy
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
Rynek pracy
Płacowy hamulec włączył się w IT
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja wyśle programistów na dodatkowe kursy
Rynek pracy
Spowolnienie dotknęło już pracowników tymczasowych
Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów