Cudzoziemcy ratują fabryki i magazyny

Przemysł, transport wraz z logistyką i budownictwo – to trzy sektory, w których najczęściej pracują w Polsce migranci zarobkowi.

Publikacja: 19.01.2023 03:00

Cudzoziemcy ratują fabryki i magazyny

Foto: Bloomberg

Co szósty pracownik z zagranicy objęty pod koniec 2022 r. ubezpieczeniem ZUS był zatrudniony w przetwórstwie przemysłowym, co siódmy w branży TSL, czyli w transporcie i gospodarce magazynowej, a prawie co ósmy w budownictwie. Na czwartym miejscu pod względem liczby pracujących tam cudzoziemców był handel, gdzie pracowało ponad 8 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców.

W rzeczywistości, w tych sektorach może pracować jeszcze więcej migrantów kierowanych tam przez agencje zatrudnienia, które najczęściej rekrutują pracowników do przemysłu, TSL i handlu. Agencje zatrudnienia (klasyfikowane jako działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca) miały również w zeszłym roku największy, ponad 20-proc., udział wśród zgłoszonych do ZUS obcokrajowców. Ich liczba wzrosła na koniec grudnia do 1,063 miliona osób, czyli o ponad jedną piątą w porównaniu z końcem 2021 r.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama