Prawie 105 tys. ofert pracy dla specjalistów i menedżerów HR opublikowano w ciągu ośmiu miesięcy tego roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce. To o 80 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r., gdy z miesiąca na miesiąc coraz mocniej rozgrzewał się rynek pracy – wynika z analizy firm Grant Thornton i Element, którą „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Ten dynamiczny przyrost liczby ogłoszeń o pracy w HR to jednak głównie zasługa pierwszego półrocza, gdy pojawiło się ich 82,3 tys. – ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Rekordy biła rekrutacja HR-owców w I kwartale, gdy zamieszanie związane z Polskim Ładem sprawiło, że firmy pilnie poszukiwały doświadczonych specjalistów ds. kadr i płac

HR coraz ważniejszy...

Jak wynika z analizy Grant Thornton i Element, to właśnie specjaliści ds. kadr i płac byli najczęściej poszukiwanymi kandydatami w HR w pierwszym półroczu 2022 r. Na 50 największych portalach pracy kierowano do nich wtedy 8 tys.ofert, prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Drugą grupą najbardziej poszukiwanych specjalistów byli rekruterzy (w tym rekruterzy IT) mający do wyboru ok. 5 tys. ofert, o ponad dwie trzecie więcej niż rok wcześniej.

Jednak od kwietnia w HR (podobnie jak na całym rynku rekrutacji online) widać trend spadkowy, który w niewielkim stopniu przełamało nieduże odbicie w sierpniu. – Niestety, wygląda na to, że najlepszy czas dla HR-owców jest już za nami i rozpoczynające się w Polsce spowolnienie gospodarcze ostudzi popyt na specjalistów z tej branży – twierdzi Maciej Michalewski, prezes Element. Liczy jednak, że będzie to przejściowy trend, podobnie jak po wybuchu pandemii, która początkowo mocno ograniczyła popyt na HR-owców.

Natomiast w dłuższej perspektywie zdecydowanie im pomogła w karierze. Decydujące było ubiegłoroczne odbicie w gospodarce i związany z nim szybki wzrost zapotrzebowania na pracowników, który wywołał ostrą konkurencję o kandydatów do pracy.

Jak podkreśla Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, specjaliści prawa pracy oraz kadr i płac odegrali bardzo ważną rolę w przeprowadzaniu firm przez kryzys pierwszych miesięcy pandemii, wykorzystując możliwości wynikające z tarcz finansowych. Potem zaś pomagali dostosować systemy księgowe do zmieniających się regulacji Polskiego Ładu. Z kolei specjaliści od „miękkiego HR” mieli duży udział w ratowaniu swoich firm przed rozpadem kulturowym i organizacyjnym po nagłym przejściu na pracę zdalną.

...i bardziej doceniony

Zwiększona podczas pandemii rola HR-owców przełożyła się na ich wynagrodzenia, które wyraźnie wzrosły w ciągu ostatniego roku. Według danych Element, o ile w pierwszym półroczu 2021 r. średnia płaca oferowana specjalistom HR wynosiła 5,1 tys. zł brutto, o tyle w I połowie tego roku sięgała 7,9 tys. zł brutto. Nieco więcej oferuje się rekruterom, którzy często mają też prowizję od udanej rekrutacji.

Pomimo widocznego w ostatnich miesiącach spadku liczby ogłoszeń kierowanych do HR-wców wciąż mają oni sporo większy wybór propozycji niż przed rokiem. – Nie zauważamy na razie diametralnej zmiany sytuacji specjalistów i menedżerów HR na rynku pracy – twierdzi Michał Borkowski, menedżer w firmie rekrutacyjnej Antal. Co prawda on także mówi o nieco mniejszej liczbie ofert pracy dla HR-owców, w porównaniu z rekordami z pierwszej połowy roku, gdy najbardziej pożądani byli specjaliści od rekrutacji. – Wciąż jednak w cenie są HR-owcy pracujący na styku z biznesem jako HR manager czy HR Business Partner. Szczególnie ci, potrafiący wspierać procesy biznesowe w dynamicznym i zmiennym środowisku – dodaje Borkowski.

Jak zaznacza Katarzyna Dradra-Widuch, starszy konsultant w Hays Poland, pracodawcy nadal poszukują wykwalifikowanych pracowników, a to podtrzymuje wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie HR. W tym na specjalistów od rekrutacji, employer brandingu, a także na HR-owców odpowiadających za szkolenia i rozwój.

Liczy się doświadczenie

Espertka Hays Poland dodaje, że nadal sporym zainteresowaniem cieszą się doświadczeni specjaliści ds. kadr i płac. Przybywa też ofert dla ekspertów z pogranicza HR, finansów i IT, a na wybór propozycji pracy mogą także liczyć analitycy HR, specjaliści ds. controllingu personalnego oraz osoby odpowiadające za wdrożenie i rozwój systemów ERP w obszarze HR.

Jak wynika z raportu Grant Thornton i Element, pracodawcy najczęściej oczekują od HR-owców doświadczenia i znajomości języków obcych. – Firmy stawiają na zatrudnianie pracowników, którzy mają już doświadczenie oraz rozbudowane kompetencje i poradzą sobie w wymagających sytuacjach. Rzadziej natomiast na osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy i stawiają swoje pierwsze kroki w karierze – potwierdza Zuzanna Wysocka z Adecco Group.

Zdaniem Katarzyny Dradry-Widuch, choć w HR ogromne znaczenie mają kompetencje twarde i doświadczenie kandydatów, to szczególny nacisk kładzie się na kompetencje miękkie. Ważna jest zarówno otwartość i komunikatywność, jak i dopasowanie do kultury danej organizacji. Niezmiennie istotna jest również znajomość języków obcych. Angielski jest już rynkowym standardem, a na znaczeniu zyskuje znajomość innych języków, w tym niemieckiego.