W fabryce popracujesz razem z robotem

Wbrew obawom wybuch pandemii nie zahamował robotyzacji na świecie. W 2020 r. łączna liczba instalacji robotów przemysłowych wzrosła, choć część państw, w tym Polska, odnotowała tu spadek.

Aktualizacja: 06.12.2021 10:35 Publikacja: 05.12.2021 21:00

W fabryce popracujesz razem z robotem

Foto: Adobe Stock

Prawie 383,6 tysiąca robotów przemysłowych o wartości 13,2 mld dolarów przybyło w ubiegłym roku na świecie. W rezultacie łączna liczba tych urządzeń zwiększyła się o 10 proc. i pod koniec 2020 r. przekraczała już 3 miliony – podaje najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), do którego dotarła „Rzeczpospolita".

– Branże i firmy zaczynają coraz bardziej doceniać rolę automatyzacji w zwiększaniu produktywności, we wspieraniu ciągłości biznesu i zapewnieniu elastyczności, która jest niezbędna, by zwiększać przychody w czasie pandemii – zaznacza w komentarzu do raportu wyniki raportu Marina Bill, przewodnicząca IFR Industrial Robot Suppliers Committee. Jak dodaje Ralf Völlinger, wiceprzewodniczący Robot Business Division w Fanuc Europe Corporation (Fanuc jest jednym z największych dostawców robotów na świecie), wyzwania czasu pandemii sprawiły, że wielu producentów zdecydowało się na wdrożenie robotów przemysłowych. – Wśród nich były małe i średnie przedsiębiorstwa, które dokonały zakupu pierwszego robota – mówi Ralf Völlinger.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek pracy
Wakatów jest mniej niż zimą, ale więcej niż rok temu
Rynek pracy
Niemieckie firmy będą ciąć zatrudnienie. Pomoże sztuczna inteligencja
Rynek pracy
Co kusi, a co zniechęca do pracy projektowej?
Rynek pracy
Mężczyźni mogą pomóc obniżyć wymiar kary za macierzyństwo
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Rynek pracy
Powstaną listy zawodów, w których nie zatrudnisz obcokrajowca. Na wypadek kryzysów