[b]Jak doszło do udziału Pracowni Badań Społecznych DGA w tym projekcie?[/b]
Marta Kononowicz: Po prostu ogłoszony został przetarg, do którego przystąpiliśmy i który wygraliśmy. Mamy doświadczenie w sferze projektów społecznych, bo wiele z nich realizowaliśmy i to przełożyło się na możliwość opracowania korzystnej oferty, którą zaakceptowało Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Akurat tak się złożyło, że w tym samym czasie realizujemy własny projekt dotyczący aktywności zawodowej 50-latków na terenie województwa mazowieckiego, współfinansowany z funduszy unijnych.
[b]Czy na tym etapie badań można już cokolwiek powiedzieć o tym, jaka jest specyfika grupy zawodowej osób powyżej 45. roku życia? [/b]
Tego właśnie chcemy się dowiedzieć. O pracownikach, jak i o pracodawcach zatrudniających osoby z tej grupy wiekowej. Wstępnie można powiedzieć, że takie osoby pracują w większości firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Odsetek miejsc, w których ich nie ma, jest niewielki, a jeśli pracodawcy ich nie zatrudniają, to wynika to najczęściej z tego, że w danej firmie w ogóle nie ma zapotrzebowania na nowych pracowników. Są i tacy pracodawcy, którzy tłumaczą niechęć do zatrudniania ludzi starszych specyfiką przedsiębiorstwa. To takie słowo klucz, które często jest tylko przykrywką dla innych, realnych przyczyn. Tymczasem takie twierdzenie jest na ogół nieuprawnione, bo w każdej firmie można znaleźć stanowisko pracy, na którym można zatrudnić osobę starszą.
[b]Czy niechęć wynikająca ze stereotypów to najczęstsza i jedyna przyczyna takiej postawy pracodawców?[/b]