Za nami IX Spotkanie Liderów Branży Nieruchomości, najważniejszej dorocznej konferencji organizowanej przez „Rzeczpospolitą”, jeśli chodzi o tę branżę. Przygotowaliśmy panele dotyczące rynku mieszkaniowego, REIT-ów i nieruchomości komercyjnych oraz najmu krótkoterminowego. Nieprzypadkowo, ponieważ na tych trzech polach działa ustawodawca szykując projekty regulacji. Resorty mają jednak skrajne różne podejście do komunikacji z interesariuszami, brawa dla Ministerstwa Finansów za otwartość. Usłyszeliśmy dużo opinii, komentarzy i postulatów od znakomitych prelegentów.

Reklama
Reklama

„Klucz do mieszkania”, klucz do rynku mieszkaniowego

Podczas pierwszego panelu rozmawialiśmy o najnowszych pomysłach Ministerstwa Rozwoju i Technologii na program mieszkaniowy, o braku długofalowej polityki, o roli prywatnego biznesu i szeroko rozumianego państwa w kształtowaniu rynku. Kupować czy wynajmować? Co z cenami mieszkań? Co z kosztami kredytu – na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci.

Czytaj więcej

Otworzyć Polakom drzwi do mieszkań

REIT-y i inne zjawiska

Podczas drugiego panelu usłyszeliśmy deklaracje przedstawiciela Ministerstwa Finansów, kiedy możemy spodziewać się założeń projektu ustawy o polskich REIT-ach. Po co rynkowi nieruchomości takie spółki? Po co GPW? Skąd skok apetytu rodzimego kapitału na nieruchomości komercyjne? O tym rozmawialiśmy z prelegentami.

Czytaj więcej

Polskie REIT-y już blisko? Otworzyć Polakom rynek nieruchomości komercyjnych

Jakiej reformy potrzebuje rynek najmu krótkoterminowego

Podczas trzeciego panelu – pod tytułem „Barcelona, booking Island, szara strefa” - rozmawialiśmy o najmie krótkoterminowym. Rynek czeka na założenia projektu ustawy regulującej ten sektor. Jak można ocenić wstępne zapowiedzi Ministerstwa Sportu i Turystyki? Czy problemy są dobre zdefiniowane? Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia inwestorów, a jak samorządów? O tym rozmawialiśmy z ekspertami.

Czytaj więcej

Rejestr lokali to dobry początek reformy rynku najmu krótkoterminowego