Początek końca hodowli klatkowej. PE przyjął rezolucję

Ogromną większością głosów Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w UE do 2027 r.

Aktualizacja: 11.06.2021 06:25 Publikacja: 10.06.2021 17:32

Początek końca hodowli klatkowej. PE przyjął rezolucję

Foto: Adobe Stock

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”. Ostateczny głos ma Komisja Europejska, która ma też możliwość wydania nowych przepisów prawnych. Dopiero ma ogłosić, jakie kroki podejmie w tej sprawie 30 czerwca br.

Autorem i pomysłodawcą inicjatywy jest organizacja Compassion in World Farming, która rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu w UE we wrześniu 2018 roku.

Rezolucja została przyjęta przytłaczającą większością głosów: 558 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego wezwało Komisję do przeglądu dyrektywy sprawie zwierząt w celu wycofania systemów klatkowych hodowli.

Obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości kartki papieru A4. W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt. Jednak sieci handlowe w Polsce w większości już ogłosiły, że góra w kilka lat zupełnie wycofają ze sprzedaży jaja z takich hodowli, choć nie nakazuje im tego żadne prawo.

Parlamentarzyści zwrócili również uwagę na fakt, by wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE – w tym importowane – spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Podkreślili potrzebę zapewnienia odpowiednich zachęt i programów finansowych wspierających rolników w okresie przejściowym. Ponadto Parlament Europejski wezwał Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.

Parlamentarzyści naciskali również na Komisję, aby przyspieszyła przegląd unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, wnosząc o zakończenie tego do 2022 r., a nie do końca 2023 r., jak obecnie planowano. Pomogłoby to zapewnić wprowadzenie zakazu w ramach mandatu obecnej Komisji, która opuści urząd w 2024 r.

W debacie wzięła udział komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, która wyraziła poparcie dla inicjatywy. Stwierdziła, że zaangażowanie Komisji w poprawę dobrostanu zwierząt „pozostaje imperatywem moralnym, zdrowotnym i ekonomicznym”. Wcześniej, podczas kwietniowego przesłuchania w Parlamencie, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił, że Komisja obiecuje intensywnie pracować nad Końcem Epoki Klatkowej.

- Od ośmiu lat prowadzę tę kampanię w Polsce. Bardzo mnie cieszy, że Parlament Europejski dziś zajął zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Teraz nadszedł czas, aby politycy przekuli słowa w czyn - mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Rolnictwo
Rosja przedłuża porozumienie zbożowe z Ukrainą. "Dzięki wysiłkom Turcji"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rolnictwo
Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć
Rolnictwo
Słowacja i Węgry zalane ukraińskim zbożem. Problem z wypłatą 100 mln euro