Unia zwiększy import wołowiny ze Stanów

Eurodeputowani zatwierdzili zwiększenie limitu importowego amerykańskiej wołowiny, co powinno złagodzić napięcia w handlu obu stron.

Aktualizacja: 28.11.2019 18:42 Publikacja: 28.11.2019 15:53

Unia zwiększy import wołowiny ze Stanów

Foto: Bloomberg

457 głosami za, przy 140 przeciwko i 71 wstrzymujących się poparli plan zwiększenia udziału farmerów z  USA w istniejącym limicie 45 tys. ton od 2020 r. Werdykt w sprawie wołowiny ma doprowadzić do zakończenia sporu z 1981 r., gdy Unia zakazała   używania w 28 krajach bloku mięsa uzyskanego z podawaniem zwierzętom hormonów wzrostu, także importu takiego mięsa  - pisze Reuter.

Unia i Stany zawarły w końcu w 2009 r. porozumienie o limicie importu wołowiny z hormonami na obecnym poziomie 45 tys. ton. Zgodnie jednak z przepisami WTO, ta pula musi także dotyczyć dostawców spoza Stanów. Eksporterzy z Australii i Urugwaju, a  ostatnio z  Argentyny postanowili skorzystać z tego i doprowadzili do zmniejszenia udziału Amerykanów ze 100 proc. do 30 proc.

Na mocy zmienionej umowy, na którą muszą zgodzić się inne kraje, farmerzy z USA dostaną początkowo pulę 18 500 ton, która po 7 latach wzrośnie do 35 tys. ton. - Przesłanie tej umowy jest jasne: chcemy obniżania napięć w handlu z USA, ale chcemy widzieć to samo po drugiej stronie Atlantyku - oświadczył szef komisji handlu PE, Bernd Lange.

W tym samym głosowaniu przyjęto uchwałę wzywającą Stany do zniesienia cła na stal i aluminium oraz do wycofania się  D.Trumpa z groźby podwyższenia stawki celnej na samochody.

Eurodeputowani zaapelowali też do Waszyngtonu o współpracę  z Brukselą nad znalezieniem rozwiązania długotrwałego sporu o subwencjonowanie producentów samolotów, co doprowadziło do składania skarg w WTO na Airbusa i Boeinga.

W odrębnej uchwale skrytykowali Stany za blokowanie nominacji sędziów do organu rozjemczego WTO.

Rolnictwo
Komisarz Hansen: 14 maja przedstawię pakiet upraszczający Wspólną Politykę Rolną
Rolnictwo
FAO: Ceny żywności na świecie znów poszły w górę. Spadły ceny olejów roślinnych
Rolnictwo
„Nie chcemy zasiłków, chcemy pracy!” – Rolnicy walczą o przetrwanie swoje i polskiego rolnictwa
Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem