[b]RZ: Obecny rok ma być rokiem zmian, ale też nowych wyzwań dla branży audytorskiej. Co czeka ją w najbliższych miesiącach?[/b]
[b]Adam Kęsik:[/b] Jesteśmy przed wprowadzeniem istotnych zmian prawa regulujących funkcjonowanie zawodu biegłego rewidenta i działalność firm audytorskich. Wynika to z obowiązku wdrożenia do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Dyrektywa stawia nowe wyzwania dotyczące podniesienia jakości pracy biegłych rewidentów oraz nowe oczekiwania dotyczące podporządkowania się biegłych i firm audytorskich systemowi nadzoru publicznego. Konieczne będzie między innymi dostosowanie struktury właścicielskiej do wymagań prawa europejskiego, spełnienie podwyższonych oczekiwań w zakresie niezależności zawodowej oraz stosowanie w większym niż dotychczas zakresie rozwiązań wynikających z Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.
[b]Czy fakt, że zmiany będą wprowadzane w dobie spowolnienia, będzie miał wpływ na działalność firm?[/b]
Skutki kryzysu ekonomicznego nie pozostaną bez wpływu na funkcjonowanie polskich audytorów. Z jednej strony zwiększa się ryzyko, a tym samym odpowiedzialność za wykonywane usługi, w związku z trudnymi do przewidzenia skutkami kryzysu dla wiarygodności danych prezentowanych w sprawozdaniach finansowych, z drugiej – rosną znacząco oczekiwania odbiorców tych sprawozdań wobec biegłych, których zadaniem jest ostrzec przed możliwymi skutkami załamania gospodarczego.