Jak zysk zamienić w dochód

Zysk z działalności gospodarczej spółki ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych nie jest równoznaczny z dochodem, który bierzemy pod uwagę dla celów obliczenia podatku

Aktualizacja: 02.02.2009 07:02 Publikacja: 02.02.2009 06:13

Jak zysk zamienić w dochód

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Red

Aby ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej CIT), należy tak zmodyfikować wynik finansowy brutto skalkulowany zgodnie z przepisami ustawy rachunkowości (dalej uor), aby jego składowe spełniały warunki wynikające z przepisów podatkowych.

[srodtytul]Wynik księgowy i podatkowy[/srodtytul]

Zgodnie z uor wynik finansowy brutto to różnica między przychodami uzyskanymi ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, pozostałymi przychodami operacyjnymi i przychodami finansowymi a kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia tych przychodów oraz innymi kosztami związanymi z działalnością danego przedsiębiorstwa, korygowana dodatkowo o wynik zdarzeń nadzwyczajnych. Różnica dodatnia jest zyskiem brutto, ujemna – stratą brutto.

Z kolei w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o CIT dochodem podatkowym jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

[srodtytul]Skąd się biorą rozbieżności[/srodtytul]

Z definicji tych wynika, że wynik finansowy brutto oraz dochód podatkowy ustalane są według jednakowych reguł, tj. przychody minus koszty.

Różny jest natomiast zakres kosztów i przychodów branych pod uwagę podczas ustalania wyniku, a także moment ujmowania tych kosztów i przychodów w księgach dla celów bilansowych i podatkowych.

Różnice te mogą być trwałe lub przejściowe. Trwałe to różnice między dochodem podatkowym a wynikiem finansowym brutto, które pojawiają się w danym okresie sprawozdawczym i nie są wyrównane w kolejnych okresach. Natomiast przejściowymi są takie różnice, które zniosą się w przewidywalnej przyszłości.

[srodtytul]Różnice trwałe[/srodtytul]

Różnice trwałe wynikają z tego, że przepisy ustawy o CIT przy ustalaniu dochodu podatkowego wyłączają pewne składniki przychodów bądź nie zezwalają na odliczenie pewnych rodzajów kosztów >patrz ramka. Mogą również wystąpić przychody, które nie zostały ujęte w księgach rachunkowych a są przychodami w rozumieniu ustawy o CIT, np. przychody z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń.

[srodtytul]Różnice przejściowe[/srodtytul]

Różnice przejściowe są skutkiem rozbieżności między momentem ujmowania przychodów i kosztów dla celów podatkowych i bilansowych. Przykładowymi źródłami ich powstawania są m.in.

[b]- naliczone, lecz nieotrzymane odsetki[/b]

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). W konsekwencji odsetki naliczone w jednym okresie sprawozdawczym a otrzymane w kolejnym okresie wykreują przejściową różnicę między wynikiem finansowym a dochodem podatkowym.

[b]- naliczone, lecz niezapłacone odsetki[/b]

Ustawa o CIT nie zezwala w art. 16 ust. 1 pkt 11 na odniesienie do kosztów uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki te w momencie zapłaty będą jednak mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.

[b]- rezerwy oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów[/b]

Tworzenie rezerw wynika z zasady ostrożności i prowadzi do tego, że sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Zasady tworzenia rezerw powinny wynikać z przyjętej przez spółkę polityki rachunkowości. Ustawa o CIT nie pozwala jednak uznać za poniesione kosztów ujętych jako rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne (art. 15 ust. 4e).

[b]- różnice w amortyzacji podatkowej i bilansowej[/b]

Jeżeli spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według różnych metod dla celów bilansowych i podatkowych, nieuchronnie wysokość tych odpisów w danym okresie sprawozdawczym będzie różna w ujęciu bilansowym i podatkowym.

[b]- niewypłacone wynagrodzenia[/b]

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT nie mogły być ujęte w kosztach podatkowych (uwaga: od 1 stycznia 2009 r. zaszła w tym zakresie zmiana i firmy mogą po spełnieniu pewnych warunków rozliczać koszty wynagrodzeń według zasady memoriału). Z kolei rachunkowa zasada memoriału nakazuje zaliczyć je do kosztów dla celów bilansowych już w momencie zarachowania.

[b]- rozliczenie umów leasingu[/b]

W myśl art. 3 ust. 4 uor jeżeli umowa leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej spełnia co najmniej jeden z wymienionych w tym przepisie warunków, taki środek trwały/wartość niematerialną i prawną zalicza się dla celów bilansowych do aktywów trwałych korzystającego. W praktyce większość umów klasyfikowanych dla celów podatkowych jako umowy leasingu operacyjnego będzie ujmowana bilansowo jako umowy leasingu finansowego. W konsekwencji powstaną różnice w momencie ujęcia kosztu z tytułu takiej umowy. Korzystający dla celów bilansowych będzie bowiem dokonywał odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu, a bezpośrednio w koszty zaliczał jedynie część odsetkową raty leasingowej. W ujęciu podatkowym do kosztów będzie zaliczana natomiast całość raty leasingowej, a odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywać druga strona umowy – finansujący. Różnice te zniosą się jednak w przewidywalnej przeszłości, dlatego też należy uznać je za przejściowe.

[b]- niezrealizowane różnice kursowe[/b]

Dla podatników rozliczających różnice kursowe metodą podatkową różnice kursowe niezrealizowane co do zasady nie są kosztem/przychodem podatkowym.

[b]- zasądzony zwrot kosztów postępowania sądowego[/b]

Wyrok sądu przyznający danej stronie zwrot kosztów postępowania sądowego będzie dla celów księgowych wystarczającą przesłanką zaliczenia zasądzonej kwoty do przychodów. Dla celów podatkowych natomiast przychód ten zostanie rozpoznany na zasadzie kasowej (na podst. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

[srodtytul]Jak przekształcamy[/srodtytul]

Aby wyliczyć podstawę opodatkowania CIT, przekształcamy przychody i koszty z wyniku księgowego w przychody i koszty podatkowe. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na kierunek tych korekt, ponieważ przy tej metodzie nie zwiększamy/zmniejszamy kosztów i przychodów, lecz wynik finansowy brutto. W konsekwencji kierunek tych korekt może być w niektórych sytuacjach odwrotny niż w wypadku bezpośredniego zwiększania/zmniejszania kosztów i przychodów ujętych w księgach rachunkowych.

[srodtytul]Korekty in plus[/srodtytul]

Korygując in plus, powiększamy wynik finansowy, a tym samym podstawę opodatkowania. Zwiększają go przychody, które nie zostały rozpoznane bilansowo, a są przychodami podatkowymi w danym okresie sprawozdawczym. Ponieważ przychody te nie zostały wcześniej ujęte w kalkulacji wyniku finansowego, brak korekty prowadziłby do zaniżenia podstawy do opodatkowania, dlatego też konieczne jest zwiększenie wyniku.

Wynik zwiększają również koszty niebędące kosztami uzyskania przychodów a ujęte bilansowo. Koszty te wpłynęły już bowiem na wynik finansowy i brak korekty prowadziłby do zaniżenia podstawy opodatkowania. Stąd należy dokonać korekty zwiększającej.

[srodtytul]Korekty in minus[/srodtytul]

Korygując in minus, pomniejszamy wynik finansowy, a tym samym podstawę opodatkowania. Zmniejszamy go o przychody, które zostały rozpoznane bilansowo a nie stanowią przychodów podatkowych w danym okresie sprawozdawczym lub w ogóle. Niepomniejszenie wyniku o takie przychody powodowałoby zawyżenie podstawy opodatkowania a tym samym prowadziłby do wyższego podatku (o ile spółka nie wykazuje straty), co nie byłoby korzystne dla spółki.

Wynik finansowy zmniejszają również koszty będące kosztami uzyskania przychodów a nieujęte bilansowo. Koszty te nie miały bowiem wpływu na kalkulację wyniku i brak korekty powodowałby zawyżenie podstawy do opodatkowania.

Obliczony w wyniku powyższych korekt dochód do opodatkowania pomniejsza się następnie w deklaracji o ewentualne dochody zwolnione i straty podatkowe.

[ramka][b]Przychód i koszt bilansowy, ale nie podatkowy[/b]

[b]Wśród przychodów bilansowych, które nigdy nie będą przychodami podatkowymi, można m.in. wyróżnić:[/b]

- przychody nieobjęte ustawą o CIT a wykazywane w księgach rachunkowych (wyłączenia z przychodów wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy o CIT, np. przychody armatora, które są opodatkowane podatkiem tonażowym i nie podlegają CIT);

- dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, które są opodatkowane w formie zryczałtowanej (art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT);

- przychody zwolnione z CIT (np. dotacje z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego – art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT);

- przychody nieuznawane za przychody podatkowe, np. zwrot dopłaty do kapitału innej spółki (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT), zwrot innego wydatku, który nie był kosztem podatkowym (art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT), aktualizacje wyceny aktywów.

[b]Natomiast kosztami powodującymi powstanie trwałych różnic między wynikiem finansowym brutto a dochodem podatkowym są m.in.[/b]

- wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów a będące kosztami księgowymi, np. wydatki na reprezentację (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT), odpisy aktualizujące należności nieuprawdopodobnione podatkowo (art. 16 ust. 1 pkt 26a), odsetki za zaległości podatkowe (art. 16 ust. 1 pkt 21), dopłaty do kapitału innej spółki (art. 16 ust. 1 pkt 53), kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska (art. 16 ust. 1 pkt 19);

- koszty związane z uzyskaniem przychodu zwolnionego z opodatkowania, np. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej dotowanych środków trwałych (art. 16 ust. 1 pkt 48).[/ramka]

[ramka][b]Przykład przekształcenia wyniku finansowego brutto w podstawę opodatkowania XYZ sp. z o.o.[/b]

Rok podatkowy kończący się 31 grudnia 2008 r.

Kwoty podane są w tys. zł

[b]zysk (strata) brutto[/b] 2000

[b](–) przychody roku bieżącego niezaliczane do dochodu do opodatkowania[/b] –400

w tym:

– przychody z dywidend 75

– naliczone odsetki od pożyczki i lokaty bankowej 100

– niezrealizowane różnice kursowe 200

– otrzymany zwrot dopłat wniesionych uprzednio do innej spółki z o.o. 20

– zasądzony wyrokiem sądowym zwrot kosztów postępowania sądowego 5

[b](+) przychody roku poprzedniego zaliczane do dochodu do opodatkowania w roku bieżącym[/b] +200

w tym:

– dodatnie różnice kursowe naliczone w 2007 r., zrealizowane w 2008 r. 120

– odsetki od pożyczki i lokaty bankowej 80

[b](+) koszty roku bieżącego nieuznawane za koszty uzyskania przychodu[/b] +600

w tym:

– wynagrodzenia za grudzień 2008 r., wypłacone w styczniu 2009 r. 200

– składki ZUS od wynagrodzeń pracowników za grudzień 2008 r. 30

– naliczone odsetki oraz odsetki od zobowiązań podatkowych 5

– różnice w amortyzacji podatkowej i bilansowej 25

– niezrealizowane różnice kursowe 100

– podatki i opłaty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów 40

– odpisy na należności nieuprawdopodobnione podatkowo 180

– wydatki na reprezentację 20

[b](–) koszty roku poprzedniego uznane za koszty uzyskania przychodu w roku bieżącym [/b] –300

w tym:

– wynagrodzenia za grudzień 2007 r., wypłacone w styczniu 2008 r. 180

– składki ZUS od wynagrodzeń pracowników za grudzień 2007 r. 20

– zrealizowane różnice kursowe 100

[b]podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym [/b]2100

[/ramka]

[i]Ewa Flor jest doradcą podatkowym, menedżerem w Ernst&Young sp. z o.o. (biuro w Katowicach)

Edyta Karkoszka jest starszą konsultantką w tej firmie[/i]

Aby ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej CIT), należy tak zmodyfikować wynik finansowy brutto skalkulowany zgodnie z przepisami ustawy rachunkowości (dalej uor), aby jego składowe spełniały warunki wynikające z przepisów podatkowych.

[srodtytul]Wynik księgowy i podatkowy[/srodtytul]

Pozostało 97% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Prawo dla Ciebie
PiS wygrywa w Sądzie Najwyższym. Uchwała PKW o rozliczeniu kampanii uchylona
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Dane osobowe
Rekord wyłudzeń kredytów. Eksperci ostrzegają: będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawnicy
Ewa Wrzosek musi odejść. Uderzyła publicznie w ministra Bodnara