W Polsce media za bardzo się upolityczniły, przedstawiają uproszczony obraz świata, który ma pasować do dominującego w danej redakcji poglądu politycznego, w oderwaniu od rzeczywistych faktów, od prawdy. Te dwa problemy leżą u podstaw wielkiego kryzysu naszych mediów, czego wyrazem są manipulacje, jakich się dopuściły 11 listopada. Ale te manipulacje dotyczą całej narracji opisującej Polskę.
Czym jest dziennikarstwo zdaniem Skowrońskiego?
Dziennikarstwo to mozolne ustalanie faktów i opowieść o nich, nieustanne szukanie prawdy i pokazywanie jej. Podstawowym standardem w naszej pracy jest uczciwość wobec siebie i wobec opinii publicznej. Uczciwość dziennikarska polega na tym, że nie taimy faktów, nawet jeśli są one sprzeczne z naszą hipotezą.
Skowroński mówi o obiektywnym dziennikarstwie:
Etos pracy dziennikarza nie polega na wyrzuceniu własnych poglądów poza nawias, tylko na uczciwości. (...) Obiektywne dziennikarstwo zostało dziś zdefiniowane jako zacytowanie dwóch źródeł, a nie ustalanie stanu faktycznego. Na przykład pan X mówi, iż skradziono mu portfel, pan Y, że kradzieży nie było, a dziennikarz, zamiast spróbować ustalić prawdę, zachęca, aby podyskutować o tych stwierdzeniach.